18.05.2020/09:54

Otwarcie restauracji zwiększy również rynek jedzenia z dowozem

– Otwarcie lokali gastronomicznych wpłynie pozytywnie na branżę e-delivery – ocenia Piotr Kruszyński, CEO PizzaPortal.pl. Strach spowodowany pandemią koronawirusa sprawił, że portal zamówień jedzenia z dowozem nie odnotował znaczącego wzrostu zamówień. Teraz branża restauracyjna będzie odbudowywać zaufanie.

Piotr Kruszyński ocenia, że w czasie, kiedy restauracje mogły świadczyć usługi jedynie na wynos, część klientów po prostu bała się korzystać z opcji jedzenia z dowozem. - Otwarcie restauracji może ośmielić więcej osób do zamawiania dań za pomocą agregatorów. Choć na przykładzie Chin widać, że ludzie są ostrożni, jeśli chodzi o wracanie do dine-in. Otwarcie ogródków i ładna pogoda powinny pomóc w powrocie klientów do restauracji – wówczas łatwiej o zachowanie dystansu – twierdzi szef pizzaportal.pl 

Branża odnotowała znaczący spadek zamówień do biurowców w porze lunchowej. Kolejny etap odmrażania gospodarki może przyczynić się do tego, że więcej firm wróci do biur, rezygnując tym samym z home office. 

– Restauracje, które zdecydują się otworzyć lokale muszą dostosować do restrykcji Rządu i wytycznych Sanepidu. Na pewno będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Restauratorzy powinni zainwestować w odpowiednie środki do dezynfekcji powierzchni i zapewnić klientom maksymalną ochronę przed wirusem. Lokale będą musiały przeorganizować swoją pracę, zrezygnować z barów samoobsługowych, bufetów czy samodzielnych dozowników do nalewania napojów. To z kolei powoduje, że do codziennej obsługi klientów wymagana będzie większa liczba personelu – mówi CEO PizzaPortal.pl. 

Zdaniem Piotra Kruszyńskiego wyjście do restauracji nie będzie takie, jak kiedyś. Rząd wymaga zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy osobami czy montowania pleksi. - To wszystko sprawi, że powrót do normalności, jaką znamy sprzed kilku miesięcy nie jest możliwy. Dla restauratorów wyzwaniem będzie również reorganizacja stolików, tak aby na 4 metry kwadratowe przebywała jedna osoba. Problem może pojawić się w mniejszych lokalach, które mają ograniczoną przestrzeń. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.