18.08.2016/11:06

Państwowy system płatniczy także dla sieci handlowych

Resorty finansów, rozwoju i cyfryzacji pracują nad „państwowym” systemem płatniczym, konkurencyjnym dla Visy, czy Mastercard. Jak podkreśla Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl do nowego systemu będą mogli przyłączyć się także operatorzy handlowi.

Tadeusz Kościński zapewnia, że resort chce zaproponować  rozwiązanie, które będzie bezkosztowe, zarówno dla samorządów, jak i klientów chcących skorzystać w płatności bezgotówkowych. - Płatność kartą to przecież niska, ale jednak, opłata bankowa interchange. Do tego dochodzi koszt terminala oraz opłata dla operatora kart. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które będziemy mogli zaimplementować na terenie całego kraju – tłumaczy minister.

Jak wyglądają koszty całego projektu i jego możliwości jego sfinansowania? - Obecnie pracujemy nad szczegółowym budżetem całego projektu, ale na pewno koszty jego wprowadzenia - przynajmniej częściowo – chcemy pokryć z oszczędności, jakie uzyskamy dzięki obniżeniu kosztów obsługi gotówki. Drugim źródłem finansowania będą prawdopodobnie transakcje komercyjne, czyli te niezwiązane z obsługą obywateli – wyjaśnia Tadeusz Kościński

Jak zapewnia wiceminister nowy system płatności bezgotówkowych zostanie zaoferowany także sieciom handlowym i innym podmiotom działającym na rynku, a dotychczas współpracującym m.in. z Visą, czy Mastercard.

Przedstawicel resortu rozwoju podkreśla, że ujednolicenie systemu w skali całego kraju przyniesie wszystkim wymierne oszczędności, uprości rozliczenia, skróci czas załatwiania spraw w urzędowych. - Niezależnie od tego, w najbliższym czasie pojawi się na rynku kilka projektów, które dodatkowo usprawnią obsługę transakcji bezgotówkowych. Nowe możliwości dają nam regulacje rynku usług płatniczych, które zakładają, że do września tego roku Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę, która przewiduje - dla osób nieposiadających rachunku - dostęp do podstawowego rachunku bankowego, czy płatniczego za darmo z bezpłatnym limitem kilkunastu miesięcznych transakcji, ułatwienia w zakresie przenoszenia rachunku oraz daje możliwość łatwego i wiarygodnego porównania cen usług finansowych – podsumowuje Tadeusz Kościński .

Kolejny fragment wywiadu z ministrem z Tadeuszem Kościńskim, wiceministrem rozwoju już wkrótce na stronach portalu wiadomoscihandlowe.pl. Pełny wywiad dostępny będzie w sierpniowym wydaniu miesięcznika „Wiadomości Handlowe”.

Podobał ci się ten artykuł? Zapisz się na codzienny, darmowy newsletter portalu wiadomoscihandlowe.pl. Bądź na bieżąco! Wystarczy kliknąć ten link i wpisać swój adres e-mail!

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • PIS mataczy 22.08.2016

    Żadnej konkretnej treści, wypowiedzi Kościńskiego w stylu - partia nad tym pracuje, będzie dobrze i coraz dobrzej - żadnych konkretów. Taką metodę działania w ukryciu prowadzą wszystkie instytucje autorytarne a PIS do takich należy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.