07.03.2018/09:53

Parlament zakończył prace nad Konstytucją Biznesu

Sejm przyjął poprawki Senatu do tzw. Konstytucji Biznesu. Najważniejsze zmiany dotyczyły możliwości usunięcia braków przez przedsiębiorcę w jednym postępowaniu.

Większość z kilkudziesięciu poprawek miała charakter legislacyjny i doprecyzowywała niektóre kwestie. Jedna z nich dotyczyła m.in. tego, że pakiet pięciu ustaw wejdzie w życie po 30 dniach od jego uchwalenia. Kolejna stanowi, że do najważniejszej ustawy z pakietu Konstytucji, czyli Prawa przedsiębiorców urząd ma wzywać przedsiębiorcę do usunięcia braków przy interpretacji. Ma ona dać przedsiębiorcy szansę naprawienia niekompletnego wniosku w tym samym postępowaniu.- Przy interpretacjach indywidualnych dla przedsiębiorców będzie najpierw zwrot informacyjny, żeby przedsiębiorca uzupełnił braki, a dopiero później odrzucenie jego wniosku czy też pozostawienie bez rozpoznania - wyjaśniał w toku prac parlamentarnych, cytowany przez PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

Poprawki wniesiono także do ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przewidują one, że określając siedzibę biura Rzecznika, "minister będzie brał pod uwagę konieczność zapewnienia efektywnej realizacji zadań Rzecznika oraz będzie kierował się potrzebą dekoncentracji". Ma to umożliwić ministrowi ustalenie siedziby biura Rzecznika także poza Warszawą. Inna poprawka przewiduje, że Rzecznik będzie opiniował projekty aktów normatywnych "również w zakresie zasad podejmowania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium RP".

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.