27.09.2021/11:58

Paweł Musiał, Profi Rom Food: Koncept Profi Monaco sprawdziłby się także w Polsce. Na polskim rynku jest miejsce na kilkaset supermarketów w tym koncepcie [WYWIAD]

Paweł Musiał, prezes zarządu Profi Rom Food, opowiada portalowi wiadomoscihandlowe.pl o założeniach, implementacji, pierwszych sukcesach oraz o planach rozwoju nowego, autorskiego konceptu Monaco, który pojawił się na rumuńskim rynku w ubiegłym roku. Monaco to koncept convenience z poszerzoną ofertą gastronomiczną. Wdrażany jest we wszystkich czterech formatach sklepów Profi i w robiący wrażenie sposób poprawia konkurencyjność modernizowanych placówek. Zapraszamy do lektury drugiej części obszernej rozmowy.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Musial 30.09.2021

    Sklepy mające powyżej 3 miesięcy generują wyższe Ebidta value niż przed rekonstrukcja

  • Dariusz Kapelusz kol Tesco 29.09.2021

    Musial , pokaz p&l / Ebida to pogadamy - takie slogany tylko na konferencjach lub przemowach do ludzi ktorzy sie nie znaja )

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także