10.03.2018/08:00

Paweł Musiał, RN X5 Retail Group: Handel detaliczny w Rosji ma ogromny potencjał rozwoju [ROZMOWA]

Potencjał rozwojowy rosyjskiego rynku detalicznego jest ogromny. Sama tylko grupa X5 ma w Rosji 12 tys. sklepów i otwiera 2 tys. kolejnych rocznie, a i tak jeszcze daleko do tego, by obszar jej działania zbliżył się do połowy terytorium kraju. Niestety nie skorzystają na tym polskie firmy spożywcze, m.in. dlatego, że embargo nałożone na Rosję wzmocniło tamtejszy przemysł rolno-spożywczy. Obecnie odzyskanie tego rynku dla firm unijnych jest prawie niemożliwe. Specyfikę rosyjskiego rynku handlowego naświetla w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Paweł Musiał, członek rady nadzorczej X5 Retail Group.

– Rosja ma obecnie coraz bardziej rozbudowany przemysł spożywczy i sektor produkcji rolnej. Jeśli jeszcze w 2004 roku cala produkcja wieprzowiny w Federacji Rosyjskiej nie wystarczałaby „wykarmić” Moskwę, tak teraz Rosja jest coraz bardziej liczącym się eksporterem wieprzowiny. W tym obszarze, nałożone na Rosję embargo miało odwrotny skutek do zakładanego. Spowodowało, że rosyjskie przedsiębiorstwa żywnościowe jeszcze bardziej wzmocniły swoją pozycję rynkową, zmodernizowały zakłady i zwiększyły moce produkcyjne – przekonuje Paweł Musiał. – Po zniesieniu sankcji, ani polskie, ani unijne przedsiębiorstwa nie mogą liczyć na to, że odzyskają utracony kilka lat temu rynek, to już obecnie prawie niemożliwe. Walka o udziały w rynku rosyjskim będzie trudna, a i rosyjskie przedsiębiorstwa coraz mocniej próbują swoich sił za granicą i zaczynają zdobywać nowe rynki. Te doświadczenia zdobyte na innych rynkach, z pewnością wykorzystają również na rynku wewnętrznym. To nowa jakość.

Obserwacje rozmówcy serwisu wiadomoscihandlowe.pl warto zestawić z najświeższymi danymi o sytuacji rynkowej w Rosji. W styczniu 2018 r. realny wzrost sektora detalicznego w Rosji spadł do 2,2 proc. r/r, podczas gdy miesiąc wcześniej wynosił 3,4 proc. Tym niemniej trwa ogólny trend poprawy koniunktory konsumenckiej. W przyszłości może on być wzmocniony dzięki różnym transferom socjalnym, związanym z okresem przedwyborczym. Jednak znaczące przyspieszenie wzrostu jest mało prawdopodobne. Należy się spodziewać wzrostów rzędu 2-3 proc. w skali roku.

W segmencie non-food wzrost przyspieszył w styczniu do 3,3 proc. r/r, w porównaniu z 2,8 proc. w grudniu 2017 r. Sprzedaż w tym segmencie poprawiła wyniki całego detalu.

Wzrost płac realnych był wysoki, sięgając 6,2 proc. r/r, zarówno w styczniu 2018 r., jak I miesiąc wcześniej. To skutek transferów socjalnych i indeksacji płac, a także spowolnienia inflacji. Ten wzrost może wpłynąć pozytywnie na konsumpcję w 2018 r. Spodziewane są kolejne rundy indeksacji, w lutym I kwietniu, a w maju oczekiwana jest kolejna podwyżka płacy minimalnej.

Spadają jednak dochody rozporządzalne. Spadają płace w małych firmach oraz w szarej strefie, a także dochody drobnych przedsiębiorców, co niweluje wzrost płac realnych w sferze budżetowej.

Stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 2018 r. 5,2 proc., co oznacza spadek o 0,4 pp. w ujęciu rok do roku. Bezrobocie w Rosji stale spada od sierpnia 2016 r. I trend ten jest stabilny I zrównoważony na obszarze całej Federacji Rosyjskiej.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • technolog 03.04.2018

  Clera man nie polemizuj z laikiem . Ja jako producent odwiedzałem zakłady w Rosji i powiem tyle strach to jeść .

 • Clear man 02.04.2018

  Nie postawilem hipotezy - prosze nie wciskac mi czegos czego nie ma ! To co tycze sie cen prosze bardzo ( Pieriekrostek) zgodnie z monitoringiem : schab b/k 1kg 439 R ( 27pln/kg) , Lopatka b/k 1kg 320 R ( 20pln) , karkowka 1kg 384 R ( 23 pln) itd , jak Pan bywa w Rosji to prosze sobie sprawdzic bo chyba nie robi Pan zakupow w sklepach . Tak jak pisalem ceny min 40% wyzsze !!! Baza jest niska fakt i taka pozostanie dlatego nie gloryfikuje tego rynku a obnazam braki .

  С уважением

 • Pawel Musial 28.03.2018

  rozmawiajmy o faktach a nie emocjach. Pan stawia hipotezy , a ja stwierdzam biezaca sytuacje z wlasnych obserwacji. Z tezami stawianymi przez Pana moznaby sie zgodzic, ale niedocenia Pan niskiej bazy vs ogromnych mozliwosci. Te 40 % roznicy w cenach detalicznych jest poparte jakimis przykladami , czy gdzies zasiegniete z polskiej prasy?

 • clear man 25.03.2018

  Dużo emocji w Pana wypowiedziach i dlatego błędy plus korekty . Export produktów rolno - spożywczych długo nie będzie z tego kraju możliwy ze względu na wysokie ceny produkcji . Uzależnić się od Europy czy USA ( drób ) jest możliwy tylko poprzez embargo . Zniesienie restrykcji handlowych spowoduje osłabienie produkcji i w konsekwencji problemy firm rosyjskich . W tym kraju nigdy nie było farmerów , przemysłu który mógłby konkurować z zachodem . Rosjanom po prostu się nie chce ! A co do cen w sklepach - są wyższe od europejskich o 40 % .

 • Pawel Musial 13.03.2018

  Uzupełniam ,ponieważ w poprzednim komentarzu nie dopowiedziałem. W 2008 roku udział importu wieprzowiny do RF wynosił 60% a juz w 2017 jedynie 7%.

 • Pawel Musial 13.03.2018

  Nie bede komentował Pana uwagi na temat moich wizyt w Rosji,ponieważ nie wnosi to nic do sprawy. Teza stawiana przeze mnie jest taka,ze Rosja uniezależnia sie od importu a nawet zaczęła eksportować. Oczywiście ten eksport jest bardzo niski,ale jest to nowe zjawisko ,które nie miało miejsca przed 2015 rokiem. A teraz cyfry. W 2008 roku 60% wieprzowiny spożywanej w Rosyjskiej Federacji juz tylko 7%. Rosyjska Federacja wyeksportowała w 2017 0.8% swojej produkcji wieprzowiny podczas gdy przed 2015 niewyksportowano ani kilograma.
  Źródło :
  https://www.vvs-info.ru/helpful_information/poleznaya-informatsiya/proizvodstvo-svininy-v-rossii-v-2017-godu/

 • Clear man 12.03.2018

  Boze , ale sie rozbawilem ..... Rosja exportuje wieprzowine ...... Gdyby nie Chiny i Bialorus to nie bylo by tego produktu w wystarczajacych ilosciach . Ukraina dostarcza mase produktow rolno - spozywczych a w porownaniu z zachodem naklady , koszty produkcji sa w Rosji o wiele wyzsze . Rosjanie chca od razu sporo zarobic ( marza) dlatego nie maja szans . Panie Musial - chyba w Rosji pan nie bywa zbyt czesto ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.