28.01.2020/10:00

PEKAES przewodnikiem w drodze do Wielkiej Brytanii. <br> Brexit – co warto wiedzieć?

Wielkimi krokami zbliża się termin, w którym Wielka Brytania planuje opuścić Unię Europejską. Kluczowe pytania, jakie obecnie najczęściej się pojawiają to: w jakim stopniu zmiana ta wpłynie na działalność firm, które prowadziły i nadal prowadzą interesy w Wielkiej Brytanii? A także jaki jest obecny status w sprawie Brexitu? PEKAES, czołowy operator logistyczny przygotował na stronie www.pekaes.pl kompendium wiedzy dotyczące Brexitu dla firm i podpowiada, jak dobrze przygotować się do nadchodzących przemian.

Wiele kwestii dotyczących Brexitu nadal pozostaje nie rozstrzygniętych, dlatego uzgodniono, że proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE obejmie tzw. okres przejściowy. Przyjęto, że rozpocznie się on 1 lutego br. i potrwa do  końca 2020 roku, tym samym w fazie tej możliwy będzie nadal swobodny przepływ towarów i ludzi. Oznacza to, że w okresie przejściowym zasady handlu pomiędzy Polską a Wielką Brytanią nie ulegną zmianom. Natomiast po zakończeniu tego okresu, zostaną wprowadzone nowe procedury. Wówczas władze celne państw członkowskich UE będą stosować unijne przepisy dotyczące eksportu oraz importu ze Zjednoczonego Królestwa w taki sam sposób, jak obecnie stosują wobec krajów trzecich, czyli tych spoza Unii Europejskiej. Będzie to oznaczało natychmiastową zmianę procedur i koniec swobodnego przepływu towarów. Zanim to jednak nastąpi w ramach okresu przejściowego trwającego do 31 grudnia 2020 roku, wszystkie relacje pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią pozostaną na dotychczasowych warunkach. Wielka Brytania nadal będzie państwem członkowskim UE, lecz nie będzie miała możliwości uczestnictwa w unijnym procesie decyzyjnym.

Do końca 2020 roku, firmy oraz obywatele naszego kraju nie będą obarczeni dodatkowymi wymogami. Oznacza to również brak cła na towary, dodatkowych regulacji w handlu, jak i brak kontroli granicznej pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią. Nadal możliwy będzie swobodny przepływ osób, jak i pracowników na dotychczasowych zasadach. W podróży do Wielkiej Brytanii będzie można nadal posługiwać się dowodem osobistym.

Kolejna ważna kwestia w okresie przejściowym dotyczy branży usług transportowo-logistycznych. Obecnie wiadomo, że do końca tego roku nie będzie jakichkolwiek ograniczeń w transporcie drogowym. Firmy nie będą zatem zobowiązane do dostosowania eksportowanych towarów do innych standardów, jak również nie będzie wymagane posiadanie dodatkowych certyfikatów, które dotychczas nie były wymagane. Przedsiębiorstwa nie będą także musiały dokonywać zgłoszeń celnych, uzyskiwać licencji, jak i spełniać wymogów w zakresie odmiennych norm sanitarnych czy fitosanitarnych. Okres przejściowy pozwala również na swobodny przepływ kapitału oraz  kontynuację wzajemnego uznawania kwalifikacji. Przez rok firmy mają czas, aby dobrze przygotować się do zmian związanych z opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.