21.11.2016/09:41

Penta chce przejąć kontrolę nad siecią Empik

Fundusz inwestycyjny Penta Investments Limited zło9żył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad  spółką Empik Media & Fashion S.A., do której należy m.in. sieć sklepów Empik.

Koncentracja polega na przejęciu wyłącznej kontroli nad Empik Media & Fashion (EMF) oraz nad jej spółkami zależnymi przez Penta Investments.

Już teraz Penta ma współkontrolę nad Empik Media & Fashion. Koncentracja ma na celu realizowanie długoterminowych celów inwestycyjnych Penty poprzez zwiększenie jej uprawnień właścicielskich w EMF.

Empik Media & Fashion działa w szczególności na rynku dystrybucji książek i multimediów m.in. za pośrednictwem salonów Empik oraz sklepu internetowego empik.com.

Przypomnimy, że Penta rozpoczęła inwestycję w EM&F w 2012 r. jednak dopiero w 2014 r. inwestor zaczął aktywniej uczestniczyć w zarządzaniu spółką i stopniowo zwiększał swoje prawa zarządcze.

Na początku marca 2016 r. Penta Penta i spółka Krockella -  firma należąca do słowackiego inwestora finansowego - ogłosiły wezwanie na pozostałe akcje EM&F. Na podstawie zawartych wtedy umów nabyły wehikuły inwestycyjne posiadające łącznie 37,2 proc. akcji EM&F, należące uprzednio do podmiotów zależnych Eastbridge S.a.r.l., i miały w posiadaniu (łącznie) 75,4 proc. akcji EM&F. 

Należy dodać, że Penta i Krockella oraz ich podmioty zależne ogłosiły w marcu br. wspólne wezwanie do zapisywania się na sprzedaż pozostałych 24,6 proc. akcji EM&F, reprezentujących 24,6 proc. całkowitej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu spółki. Od tego momentu firmy systematycznie zwiększały udziały w akcjonariacie spółki. Planowane jest wycofanie akcji EM&F z giełdy.

Jak zapowiedziała pod koniec września br. Ewa Schmidt-Belcarz, prezes Empiku strategia firma jest zorientowana na wzrost przychodów w najbliższych 4-5 latach, zarówno w online, jak i w offline. Z jednej strony spółka planuje dalszą ekspansję sieci fizycznej Empik. W ubiegłym roku zostało otwartych 15 salonów, w tym roku otworzonych zostanie w sumie 14 nowych sklepów i takie tempo sieć chcemy utrzymać do 2020 r.

Przychody netto grupy Empik ze sprzedaży w I półroczu 2016 sięgnęły 2,8 mln zł, w porównaniu z 7,6 mln zł w I półroczu 2015 roku. Strata z działalności operacyjnej w I półroczu 2016 r. wyniosła 18,3 mln zł. W analogicznym okresie 2015 r. zysk z działalności operacyjnej grupy wyniósł 191,4 mln. Strata netto w pierwszej połowie 2016 r. wyniosła 142,2 mln zł, podczas gdy w pierwszej połowie 2015 zysk netto sięgnął 146,8 mln zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.