06.08.2018/22:18

PepsiCo ma nowego szefa. Ramon Laguarty zastąpi na stanowisku Indrę K. Nooyi

Rada Dyrektorów koncernu PepsiCo wybrała Ramona Laguarty na następcę Indry K. Nooyi na stanowisku dyrektora generalnego firmy. Swoją funkcję Nooyi sprawować będzie do 3 października br., ustępując po 24 latach pracy w koncernie, w tym po 12 latach na stanowisku dyrektor generalnej. Funkcję prezesa Nooyi  sprawować będzie do początku 2019 r., co zagwarantuje płynne objęcie sterów firmy  przez nowego szefa. Ramon Laguarta zostanie ponadto członkiem Rady Dyrektorów, ze skutkiem na  3 października 2018 r.

Jak podkreślają władze PepsiCo pod przewodnictwem Indry K. Nooyi firma osiągnęła  wymierne wyniki finansowe. Od 31 grudnia 2006 r. do 31 grudnia 2017 r. całkowita stopa zwrotu dla akcjonariuszy wyniosła 162 proc. Od początku roku 2006 do końca roku 2017 całkowita stopa zwrotu środków pieniężnych dla akcjonariuszy wypłacana za pośrednictwem dywidend lub odkupu akcji wyniosła 79,4 mld USD. Niemal potrojona została wartość dywidendy na akcję, która wzrosła z 1,16 USD w roku 2006 do 3,17 USD w roku 2017, przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu na poziomie prawie 10 proc. Przychody netto koncernu wzrosły z 35 mld USD w roku 2006 do 63,5 mld USD w roku 2017, przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu na poziomie 5,5 proc.

Według Indry Nooyi dziś PepsiCo zajmuje niezwykle silną pozycję, zapewniającą dalszy trwały rozwój. Jednak jak podkreśla najlepsze dni koncernu dopiero nadchodzą. - Ramon Laguarta to właściwa osoba by  osiągać  kolejne sukcesy. To znakomity menedżer, dysponujący odpowiednio długim doświadczeniem w obszarze rozwoju przedsiębiorstw. Posiada doskonałą orientację w zakresie zmieniających się preferencji konsumentów oraz innych istotnych trendów, jakie mają miejsce na całym świecie – dowiódł, że znakomicie poradzi sobie z tymi zadaniami. W procesie zarządzania firmą Ramon był niezwykle ważną osobą – jestem przekonana, że pod jego przewodnictwem PepsiCo osiągnie kolejne szczyty  – dodała Indra Nooyi .

Przewodniczący Rady Dyrektorów PepsiCo Ian Cook wskazuje, że Indra Nooyi konsekwentnie realizowała ambitne cele finansowe, stosując zasadę zarządzania polegającą nie tylko na dbałości o efekty krótkoterminowe, ale i te bardziej odległe w czasie. - Jako dyrektor generalna uzyskała wzrost przychodów o ponad 80 proc., osiągając tym samym efekty przewyższające wyniki realizowane przez osoby na podobnych stanowiskach, jednocześnie praktycznie co dwa lata dodając do naszego portfolio nową markę, z których każda warta była miliard dolarów. Zyskali na tym akcjonariusze: 1000 USD zainwestowanych w PepsiCo w roku 2006 jest obecnie warte ponad dwa i pół raza więcej.

- Pod przywództwem Indry udział produktów PepsiCo z linii „Good for You” oraz „Better for You”  wzrósł z około 38 proc. wartości przychodów w roku 2006 do około 50 proc. w roku 2017, niemal potrojona została wartość inwestycji na działalność badawczo-rozwojową w zakresie poszerzania oferty bardziej odżywczych produktów przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko, a działania w obszarze wspierania lokalnych społeczności na całym świecie zapewniły Indrze globalne uznanie – wskazuje Ian Cook.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.