25.09.2018/13:07

Pieczywo może mocno zdrożeć. Stanieje mleko i wieprzowina

GUS odnotował silny wzrost cen skupu zbóż w Polsce ze względu na suszę. Zdrożały także ziemniaki. Staniało mleko i trzoda chlewna.

GUS opublikował dane nt. cen skupu produktów rolnych w sierpniu 2018 r. Wskazały one na szeroki zakres wzrostu cen w ujęciu rocznym. Najsilniej wzrosły ceny zbóż (pszenżyta o 20,1 proc. r/r, pszenicy o 18,1 proc., żyta o 17,9 proc. oraz jęczmienia o 13,9 proc.), co jest efektem suszy jaka wystąpiła w br. w Europie. Cena kukurydzy obniżyła się o 1,4 proc. r/r. Niemniej jednak oczekujemy, że w październiku zacznie ona silnie rosnąć w ujęciu rocznym. Susza doprowadziła również do wyraźnego wzrostu cen ziemniaków (+14,8 proc. r/r). Poza kukurydzą spadek cen w ujęciu rocznym odnotowano jedynie w przypadku mleka (-7,1 proc. r/r) oraz trzody chlewnej (-9,1 proc. r/r). Zarówno rynek mleka jak i wieprzowiny znajdują się bowiem w spadkowej fazie cyklu. Nasze najnowsze scenariusze dla poszczególnych rynków rolnych zostały przedstawione w ostatniej AGROmapie z 12.09.2018.

Źródło: AGROmapa, Credit Agricole Bank Polska

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.