24.08.2017/15:15

Pierwszy sklep wyłącznie z mięsem halal w Warszawie

Firma Harbi Meat uruchomiła w stolicy sklep z wołowiną, baraniną, cielęciną, jagnięciną oraz drobiem posiadającymi certyfikaty halal. Właściciele liczą na zainteresowanie ze strony restauracji, sklepów detalicznych oraz klientów indywidualnych.

Podstawą działalności sklepu Harbi Meat jest mięso i jego przetwory. Firma zajmuje się produkcją oraz sprzedażą hurtową i dystrybucją mięsa dla odbiorców na terenie Warszawy i całej Polski. Właściciel prowadzi też sklep mięsny online. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, mięso pochodzi od sprawdzonych krajowych hodowców. Co więcej, firma stale poszerza asortyment o produkty przygotowane w tradycyjny sposób.

- Nasz pomysł to najwyższej jakości mięso, wstępnie spreparowane i przyprawione. Klient może określić swoje preferencje, a produkt przygotowujemy ściśle wedle zaleconych wskazówek. Żyjemy w dynamicznych czasach, pozwalamy więc odwiedzającym nasz sklep pójść na skróty, oferując gotowe do ugotowania, przyprawione na życzenie produkty na rodzinną kolację lub efektownego grilla z przyjaciółmi - mówi Maho Kazkondu, właściciel sklepu oraz restauracji z produktami halal.

Paleta dostępnych w sprzedaży produktów mięsnych jest szeroka i obejmuje między innymi: wątróbki, udka, szaszłyki i polędwiczki, a specjalnością sklepu jest sezonowana wołowina. Wyroby są dopasowane do preferencji klienta i ostatecznie to konsument decyduje o tym, w jaki sposób dana potrawa zostanie przyprawiona. Właściciel ma tu wzgląd na indywidualne gusta, dietę poszczególnych nabywców, uczulenie na wybrane składniki czy chociażby preferencje dzieci, które również uczestniczą w rodzinnych posiłkach, a nie powinny spożywać zbyt pikantnych potraw. 

Zasady religii muzułmańskiej w precyzyjny sposób definiują listę dopuszczonych do spożycia gatunków mięsa. Prawo religijne wyklucza z jadłospisu wieprzowinę, a zasady uboju pozostałych zwierząt są ściśle określone. Halal to jednak nie tylko ścisłe przestrzeganie religijnych nakazów. Badania potwierdzają, że mięso przygotowane w taki sposób jest dużo zdrowsze, niż to pochodzące z tradycyjnych ubojni. Zmiana nastawienia wśród konsumentów jest widoczna i klientelę Harbi Meat stanowią nie tylko polscy muzułmanie i wizytujący kraj turyści i biznesmeni reprezentujący kraje islamu. Również Polacy w coraz większym stopniu przekonują się do rozmaitych propozycji bliskowschodniej kuchni, w której podstawę stanowi najwyższej jakości mięso pozyskane w tradycyjny sposób.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Nie HALAL 27.02.2018

    Jeszcze jak pięknie opisane: " Również Polacy w coraz większym stopniu przekonują się do rozmaitych propozycji bliskowschodniej kuchni, w której podstawę stanowi najwyższej jakości mięso pozyskane w tradycyjny sposób" mamy XXI wiek ubój rytualny to barbarzyństwo i znęcanie się nad zwierzętami. Nie jest to powód do dumy.

  • Logik 08.11.2017

    Fajnie. Czekalem na to.

  • no way 06.09.2017

    po co cos takiego w naszym miescie ? nikomu to nie jest potrzebne

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.