17.09.2020/20:40

PIH i POHiD rozmawiają w sprawie systemu kaucyjnego opakowań oraz handlu alkoholem przez internet

Przedstawiciele sieci handlowych i producentów skupionych wokół PIH i POHiD spotkali się, aby omówić stanowiska branży spożywczej w sprawie propozycji systemu depozytowego na opakowania jednorazowego użytku oraz zmian prawnych umożliwiających sprzedaż alkoholu przez internet.

Spotkaniu Komitetu ds. Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej przewodniczył Waldemar Nowakowski, prezes PIH. Organizacje spotkały się z przedstawicielami sieci handlowych i producentów, aby porozmawiać o sposobie działania sytemu kaucyjnego opakowań. Od przyszłego roku i w latach kolejnych ma wzrastać udział recyklingu opakowań, m.in.: PET, puszek i opakowań szklanych.

Producenci i handel pracują na forum Komitetu Handlu przy KIG nad stanowiskiem w sprawie systemu depozytowego opakowań - poinformował Maciej Ptaszyński, wiceprezes PIH. – Chcielibyśmy, aby ten system był jak najbardziej spójny, efektywny i oparty w swoich zasadach działania o doświadczenia biznesu: producentów i handlu. Nie da się wdrożyć sprawnego systemu bez współpracy obu stron. Było to pierwsze spotkanie na ten temat. Rozmawiamy jak będzie wyglądał system, w kontekście opakowań po napojach – dodał Maciej Ptaszyński.

Niektóre zapisy dyrektywy plastikowej, czyli dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko zaczną obowiązywać już w 2021 roku. Wdrożenie nowych przepisów oznacza dla branży spożywczej poniesienie kosztów i przeorganizowanie modelu biznesowego.

Nowe prawo zobowiązuje wszystkie kraje UE m.in. do osiągnięcia wysokiego poziomu recyklingu plastikowych butelek. Rząd do tej pory nie określił, w jaki sposób zamierza zrealizować te cele. Polska może wprowadzić system kaucyjny na wzór np. niemieckiego (z automatami do odbioru butelek stojącymi w sklepach), albo pójść w kierunku opłaty nakładanej bezpośrednio na producentów.

W ubiegłym tygodniu wiceminister klimatu Jacek Ozdoba podczas posiedzenia senackiej komisji środowiska powiedział, że jest entuzjastą systemu kaucyjnego, który ma działać podobnie do systemu kaucyjnego butelek po piwie, ale nie będzie konieczności okazywania paragonu zakupu.  Resort rozważał inne rozwiązania, jednak byłyby one zbyt drogie.

Zgodnie z nowym prawem, w pierwszym etapie zostaną zakazane produkty plastikowe jednorazowego użytku, m.in.: sztućce, talerze, słomki. Od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Najpóźniej do 2023 roku wszystkie butelki plastikowe będą musiały być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a w 2030 r. w 30 proc.

Dyrektywa plastikowa określa też zasady selektywnej zbiórki opakowań: „Państwa członkowskie podejmują niezbędne środki zapewniające, aby do 2025 r. selektywne zbieranie odpadów takich jak produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (…) obejmowało wagowo 90 proc. takich produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wprowadzonych do obrotu w danym roku. Aby osiągnąć ten cel, państwa członkowskie mogą między innymi:

a) ustanowić systemy zwrotu kaucji lub

b) ustanowić cele w zakresie selektywnego zbierania w odniesieniu do odpowiednich systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także