09.01.2019/16:20

PIM: Branża mleczarska za zmniejszeniem zanieczyszczenia plastikiem

Polska Izba Mleka (PIM) uczestniczy w konsultacjach i opiniowaniu aktów prawnych dotyczących mleczarstwa i sektora rolno-spożywczego na poziomie krajowym, unijnym i światowym. Jednym z takich aktów prawnych jest proponowana dyrektywa w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Pod koniec października 2018 r. Polska Izba Mleka interweniowała w sprawie powyższej dyrektywy m.in. u Unijnego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phila Hogana, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Ardanowskiego, Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Czesława Siekierskiego, polskich i zagranicznych europarlamentarzystów, Przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy (EDA) Michela Naleta.

- Nasz przemysł zdecydowanie popiera ogólne cele zawarte w propozycji dyrektywy mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem, mamy jednakże poważne obawy dotyczące sposobu realizacji tych celów i konsekwencji, jakie dyrektywa będzie miała na przemysł żywności i napojów - podkreśliła wtedy Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Zdaniem Maliszewskiej trzy punkty z propozycji dyrektywy budziły najwięcej wątpliwości i przyspieszone prace nad nowym dokumentem nie brały pod uwagę potencjalnych zagrożeń płynących dla branży mleczarskiej związanych z ujęciem (w celach ilościowych) ograniczeń konsumpcji produktów płynnych w małych opakowaniach (portion pack), przeznaczonych do szybkiego spożycia, np. poza domem. Kategoria ta jest szeroko reprezentowana przez mleko i napoje mleczne, w tym m.in. mleko oraz mleko smakowe w opakowaniach kartonowych o mniejszych pojemnościach. Polska Izba Mleka wskazywała również na zbyt szybkie tempo prac i niedaleki termin, w którym wiele z zaproponowanych zmian ma zostać zaimplementowanych oraz dodatkowe konsekwencje i koszty, jakie mogą być potencjalnie nałożone na produkty z segmentu mleczarskiego.

Następnie, dyrektor Polskiej Izby Mleka, 19 listopada 2018 r. wygłosiła prezentację na temat tej dyrektywy w siedzibie Copa-Cogeca w Brukseli oraz zaproponowała propozycje działań, które poparły spółdzielnie z całej UE. Copa-Cogeca to największa organizacja reprezentująca związki zawodowe rolników i organizacje spółdzielcze w Unii Europejskiej.

Unia Europejska podejmuje działania w celu ograniczenia zanieczyszczeń wynikających z tworzyw sztucznych poprzez ustalenie nowych, twardych kryteriów dot. używania  produktów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Prezydencja Rady UE osiągnęła tymczasowe porozumienie z Parlamentem Europejskim nt. nowej dyrektywy, która jest częścią wysiłków UE w celu ochrony środowiska i ograniczenia zanieczyszczeń mórz i oceanów. Jednym z głównym celów tej dyrektywy jest ograniczenie ilości zużytych plastików, które generujemy. Nowe zasady zakażą używania pewnych produktów plastikowych jednorazowego użytku, dla których istnieją alternatywy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.