17.10.2018/11:52

Piotr Duda krytykuje posłów PiS za luki w ustawie zakazie handlu w niedziele

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w rozmowie z "Tygodnikiem Solidarność" wyraził niezadowolenie z "luk", jakie znajdują się w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Szef Solidarności liczy na to, że ustawę uda się szybko znowelizować, uszczelniając niektóre przepisy.

- Ustawa, która weszła w życie, ma pewne mankamenty, ale nie z naszej winy, bo w naszym projekcie poselskim to było dobrze przypilnowane, po związkowemu powiem, ogarnięte. Ale posłowie, jak się zabrali za to, to porobili tyle luk, że w tej chwili musi nastąpić nowelizacja i ona nastąpi - powiedział Duda "Tygodnikowi Solidarność".

Jak zapowiedział związkowiec, kolejnym celem jest uszczelnienie "pewnych działań dotyczących niektórych sieci handlowych, które przekształcają się w paczkownie". - Jeżeli to zrobimy, to spokojnie w przyszłym roku będziemy mieli trzy niedziele, w 2020 wszystkie niedzielę, o co żeśmy zabiegali i o czym poinformowałem na pielgrzymce ludzi pracy. Pielgrzymce, którą pierwszy raz organizował w 1983 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko - dodał.

Duda doprecyzował, że dla strony związkowej najważniejszą kwestią jest "aby uszczelnić system z tzw. PKD". -  Jeżeli wiodąca działalność firmy związana jest z handlem, to nie może być tak, że wykorzystują i obchodzą przepisy i są w tym dniu instytucją, w której można odebrać sobie przesyłki pocztowe. Nie iść możemy w tym  kierunku. Tak samo, jeżeli chodzi o wyroby tytoniowe, itd. Polak potrafi, ale tak nie powinno się do tego podchodzić. Dlatego musimy to uszczelnić - stwierdził.

Piotr Duda w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" chwalił się też, że "90 proc. pracowników jest zadowolonych z tej (wolnej - red.) niedzieli". To statystyka zaczerpnięta z najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie NSZZ Solidarność, w którym uwzględnione zostały opinie jedynie pracowników tych sieci handlowych, które nie mogą korzystać z żadnego z ponad 30 wyjątków przewidzianych ustawą. W dodatku respondentami były jedynie osoby z firm, przy których działają struktury związkowe Solidarności.

Czytaj więcej w "Tygodniku Solidarność".

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • gosc 20.10.2018

  żadnych luk jak na zachodzie niech w Niemczech czy Francji się domagają.koniec wyzysku w Polsce.

 • pracownik 17.10.2018

  A ja żądam wolnych wtorków.

 • Igor 17.10.2018

  ~noe-nówka A do tego głupota leje się zewsząd strumieniami... Ludziom, którzy chcą w niedziele pracować i zarabiać a innym - kupować zabrania się tego. Przecież pisowski "centralny wyrównywacz" wie lepiej komu czego trzeba i kiedy. W niedziele to do kościoła macie wszyscy chodzić i tam kasę wydawać. I słuchać wdzięczności na kogo macie głosować. Żeby czasem wam nic innego do głowy nie przyszło. Nie jesteście od tego, żeby myśleć. A tym bardziej niezależnie!

 • Wpisz swój 17.10.2018

  wygląda na to, że prezes duda czuje się niezwykle pewny, ciekawi mnie jak będzie wyglądała jego pewność po wyborach

  generalnie śmiech

 • noe-nówka 17.10.2018

  a tak poza tym ... mamy dobry Rząd, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.