20.06.2017/12:44

Piotr Duda, szef Solidarności: Chcemy czterech niedziel wolnych od handlu

– W niedzielę (do sklepów) przychodzą ludzie i tylko oglądają (…) i nic nie kupują – mówił na antenie w programie TVP Info „Gość Wiadomości” Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

W Sejmie od ubiegłego roku trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Podpisało się pod nim ponad pół miliona osób. Wiele wskazuje na to, że część zapisów pierwotnej wersji może zostać złagodzonych.

– Słyszymy tego rodzaju rozwiązania, propozycje, żeby w te niedziele mogli pracownicy pracować i dostawać 200 lub 300 procent podstawowego wynagrodzenia. To ja powiem tak: chodzę po tych marketach, chodzę po tych sklepach i ludzie mówią, że chcą w tym czasie mieć wolne, bo w niedzielę ten handel nie jest tak wyśrubowany. Przychodzą ludzie i tylko oglądają. Oni się nazywają tak zwani Apacze. Tylko chodzą, patrzą i nic nie kupują – mówił TVP Info Piotr Duda.

Pierwotny projekt promowany przez „Solidarność” zakłada, że sklepy mogłyby być otwarte wyłącznie w niedziele handlowe. W pozostałe – tylko gdy właściciel stanie za kasą. Otwarte byłyby natomiast apteki czy stacje benzynowe.

Piotr Duda dodał, że „Solidarność” nie przewiduje rozwiązań pośrednich. – Chcemy rozmawiać o czterech wolnych niedzielach – zaznaczył Duda. Dodał też, że „komisja jest martwa, nie funkcjonuje i nasza cierpliwość też się kończy”.

Zakupy w niedzielę praktycznie bez ograniczeń można robić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Niemczech, Austrii. Częściowe restrykcje mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Holandia i Węgry.

Źródło: TVP Info

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • tomek 10.07.2017

  alez się wladze solidarnosci muszą gotować ze złości.zawsze im szlo z pisem tak latwo.oby ustawa skonczyla w smietniku

 • Antoni 24.06.2017

  Dudusiu z solidarnosci jak jestes taki bez kompromisowy z tym zakazem handlu to utnij sobie pensje bez kompromisowo!!!!!!!!

 • Juliusz 22.06.2017

  Ten obywatelski projekt ustawy o zakazie handlu jest obywatelski tylko z nazwy

 • buehehehehe 22.06.2017

  Mam pytanie do Pana Piotra. Kiedy w Polsce będzie przewaga Polaka Nad Niemcem w Handlu ?? heheheheheh O co wy chcecie walczyć jak my nic nie możemy nawet u siebie hehehehehehehh bububububhehehehehe

 • podejrzliwy konsument 21.06.2017

  No to energetycy, strażacy, policjanci, pielęgniarki, lekarze, ochroniarze, pracownicy stacji benzynowych i inne grupy zawodowe TEŻ POWINNY mieć wolne w niedziele! Cały naród powinien mieć wolnie niedziele, a ci co mają dwa dni wolnego w tygodniu powinni sprawiedliwie otrzymać też wolną niedzielę! Jako podatnik nie zgadzam się na faworyzowanie jednej grupy zawodowej!

 • człowiek 21.06.2017

  sklepy powinny być otwarte w niedziele a pracownicy powinni za to otrzymywać dobrą pensje .....a stwierdzenie ,że patrzą , nie kupują ....to stwierdzenie prawdziwego " experta ",który chodził w niedziele po sklepach i obserwował....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.