10.09.2018/15:36

Piotr i Paweł złożył wniosek o postępowanie sanacyjne [TYLKO U NAS]

Do Sądu Rejonowego w Poznaniu 4 września wpłynął wniosek o ogłoszenie postępowania sanacyjnego spółek: Grupa Piotr i Paweł, Piotr i Paweł S.A. oraz Piotr i Paweł Detal – dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. To zabezpieczenie przed potencjalnymi kolejnymi wnioskami o ogłoszenie upadłości.

Postępowanie sanacyjne zapewni firmie możliwość przeprowadzenia spokojnych rozmów z wierzycielami i realizację planu naprawczego.

Decyzja władz wymienionych spółek to m.in. odpowiedź na pojawiające się ostatnio wnioski o ogłoszenie upadłości firm z grupy Piotra i Pawła. Zgodnie z naszymi ustaleniami, aktualnie (stan na 10 września) w sądzie znalazło się pięć wniosków: cztery dotyczące Piotr i Paweł S.A oraz jedno dotyczące Grupy Kapitałowej Piotr i Paweł. Przypomnijmy, 6 września jako pierwsi informowaliśmy o dwóch wnioskach o ogłoszenie upadłości złożonych przez firmy: Marspol Grupa (z grupy kapitałowej Bać-Pol) oraz Średzką Spółdzielnię Mleczarską. Zgodnie z informacjami ze strony Piotra i Pawła pierwszy wniosek jest bezprzedmiotowy, a drugi zawierał braki formalne.

Sąd nie otworzył jeszcze procedur związanych z ogłoszeniem postępowania sanacyjnego. Nie ma także żadnych rozstrzygnięć związanych z wnioskami o ogłoszenie upadłości. Sędziowie sądu w Poznaniu dopiero zapoznają się z dokumentacją.

O złożenie wniosku zapytaliśmy Marka Miętkę, prezesa Piotra i Pawła. - W każdej restrukturyzacji są potrzebne czas i pieniądze. Zarząd spółki Piotr i Paweł wdraża obecnie plan restrukturyzacji, którego nadrzędnym  celem jest utrzymanie pełnych zdolności operacyjnych firmy a przede wszystkim zabezpieczenie należności wszystkich interesariuszy tj. m.in. dostawców, właścicieli nieruchomości, franczyzobiorców, instytucji finansowych i pracowników.  Złożony do Sądu w Poznaniu wniosek sanacyjny jest środkiem do realizacji tego planu, który daje czas na wdrożenie planu restrukturyzacyjnego sieci Piotr i Paweł – mówi Miętka.

Jak zaznaczył, procedura sanacyjna umożliwi zaspokojenie potrzeb wszystkich wierzycieli Piotra i Pawła a także terminowe regulowanie bieżących zobowiązań. W odróżnieniu od pojawiających się wniosków o ogłoszenie upadłości. - Firmy, które zamiast usiąść do rozmów wybierają drugą drogę i składają wnioski o ogłoszenie upadłości Piotra i Pawła, nie są fair względem innych dostawców. Zatwierdzenie restrukturyzacji da nam olbrzymią szansę na proporcjonalne spłacenie wszystkich wierzycieli. To będzie tylko kwestia czasu – dodaje Miętka.

Przekonuje, że dostawcy Piotra i Pawła powinni przyjąć wiadomość o złożeniu wniosku pozytywnie. – Ogłoszenie sanacji nie jest upadłością, to szansa na wdrożenie restrukturyzacji i stworzenie nowych perspektyw rozwoju. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymać zdolność operacyjną i zyskamy możliwość przesunięcia należności przy równoczesnej współpracy z dostawcami – tłumaczy prezes firmy.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Wieloletni pracownik 12.09.2018

  Mydlenie oczu. Żeby utrzymać postępowanie sanacyjne wymagane jest bieżące regulowanie należności, w tym przede wszystkim zalegających setkami niezapłaconych faktur za towar. Z zewnątrz tego nie widać, ale w środowisku nawet nie ma mowy o spłacaniu dostawców. Jedyne o czym się mówi to zabezpieczanie własnych środków, płynność finansowania pensji zarządu i pokrycie strat własnych (osobistych). To nie są plany restrukturyzacyjne a ewakuacyjne. Sklepy gdzie na półkach brakuje towaru są do odstrzału, a te które są rentowne jeszcze do świąt będą ciągnąć ...jeżeli dadzą radę. Chociaż z moich obliczeń postępowanie sanacyjne zostanie cofnięte jeszcze w październiku. W zeszłym roku od kwietnia do grudnia dług firmy urósł z 75 do 196mln złotych brutto. Nie ma już z czego płacić niestety... .

 • abc 11.09.2018

  do Seller, mam tak samo. Od prawie 2 lat nie zapłacili choćby 1 faktury w terminie. Ciągle są "w plecy " z płatnościami. Jak zapytam "kiedy można spodziewać się od nich jakiegoś większego przelewu".......cisza. Mają nas, dostawców, w dupie. I niech Pan Prezes nie gada głupot, bo aż tak nie wypada kłamać...

 • Seller 11.09.2018

  Nie fair to jest PiP. Jeszcze nie zdarzyło się w tym roku żeby mi PiP terminowo zapłacił za fakturę. Telefony, prośby a PiP ma w d... i potem takie bzdury wygadują

 • xn 11.09.2018

  sępy już czekają na padlinę, jeszcze będzie dychać a już będą rwać mięso, cały polski handel a raczej handel w Polsce, podziękujmy naszej korytkowej agenturze za całokształt, nie tylko handel ale za całą rozwaloną gospodarkę, będzie okazja przy wyborach, tylko kiedy ten tutejszy lud włączy myślenie? musiałoby nie być mediów! od wieków gnębiony, upokarzany przyzwyczaił się do tego, że tak musi być i będzie coraz gorzej, każde nowe daniny już nikogo nie dziwią, tak już ma być, BZDURA! trzeba odspawać agenturę od koryta i stworzyć polskie struktury władzy, przywrócić starą konstytucje i karę śmierci i szybko wypier.....z eurokołchozu, zweryfikować , rozliczyć i cofnąć decyzje agentury, która rozdawała polski majątek, odzyskać reparacje wojenne i zwrot pożyczonych żydom przez króla Augusta milionów (z odsetkami kilkunastu bilionów) i zacząć eksploatować własne gigantyczne złoża, odcinając się od zdradzieckich kontraktów, podpisanych przez agenturę...trochę politycznie, ale przecież wybory

 • mrend menajdżer 11.09.2018

  samym rędżem i brendami PiP nie wygra ...

 • Borys 10.09.2018

  Ukrywanie i wyciągnięcie środków a później i tak upadłość chcą wyciągnąć ile się uda
  Ściema Co maja mówić i jak odbudować jak tak marnie wyglądają na tle każdej innej sieci
 • xyz 10.09.2018

  Ja rozumiem, że w prywatnej rozmowie każdy mówi, jak mu wygodniej. Niemniej w oficjalnej wypowiedzi wolałbym widzieć takie słowa jak: marka czy wachlarz produktów.

 • Jarosław 10.09.2018

  "Firmy, które zamiast usiąść do rozmów wybierają drugą drogę i składają wnioski o ogłoszenie upadłości Piotra i Pawła, nie są fair względem innych dostawców. Zatwierdzenie restrukturyzacji da nam olbrzymią szansę na proporcjonalne spłacenie wszystkich wierzycieli. To będzie tylko kwestia czasu – dodaje Miętka."
  Panie prezesie proszę nie kłamać - kto jest nie fair? Nie fair jest Piotr i Paweł kupując towar od dostawców i nie płacąc za niego - Z jednej strony mówicie, że będzie pięknie i super a z drugiej nie mówi się o spłacie wierzycieli - tylko o proporcjonalnej spłacie - Tak to wszystko wygląda podobnie jak z mitycznym inwestorem. W Getback tak samo miał być inwestor a wszyscy wiedzą jak się skończyło.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.