16.01.2019/15:21

PiS wstrzymuje na dłużej prace nad nowelizacją zakazu handlu w niedziele

Janusz Śniadek, poseł prawa i Sprawiedliwości i zarazem sejmowy sprawozdawca projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, zadeklarował w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że wspomniany projekt nie będzie procedowany na obecnym posiedzeniu Sejmu.

- Na lutowym chyba też nie - dodał Śniadek. To oznaczałoby, że nowelizacja nie wejdzie w życie 1 marca 2019 r., tak jak zapowiadał to na jesieni poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejne posiedzenia Sejmu zaplanowane są na: 20-22 lutego, 13-15 marca, 10-12 kwietnia i 15-17 maja.

Bezpośrednią przyczyną wstrzymania prac nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest konkluzja zawarta w ocenie skutków regulacji sporządzonej przez Biuro Analiz Sejmowych do aktualnie obowiązującej ustawy. Treść tego dokumentu - ukrywanego przez Kancelarię Sejmu - ujawniliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl jako pierwsi, w minioną sobotę.

Głównym wnioskiem zawartym w analizie sejmowych ekspertów była sugestia... utrzymania regulacji dot. niedzielnego handlu obowiązujących w minionym roku, czyli podziału na dwie niedziele handlowe i dwie niehandlowe w każdym miesiącu. Oznaczałoby to wycofanie się z trzeciej niehandlowej (od stycznia br.) i czwartej niehandlowej (od 2020 r.) niedzieli w każdym miesiącu.

- Wyborcy wszystkich partii dość zgodnie uznają, że obecna postać handlu w niedzielę (chodzi o tę z 2018 r. - red.) stanowi kompromis pomiędzy tymi, którzy chcą całkowitego zakazu handlu, a tymi, którzy chcieliby powrotu do sytuacji sprzed marca 2018 r., czyli braku jakichkolwiek ograniczeń w handlu w niedzielę. Z tych racji wydaje się, że rozwiązaniem pożądanym byłoby utrzymanie istniejących rozwiązań i uznanie ich za rozwiązania docelowe, co oznaczałoby likwidację tych rozwiązań, które dopiero mają wejść w życie w roku 2019 i 2020 - czytamy w dokumencie, do którego dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl.

W dokumencie można wyczytać również m.in. że sukcesywnie rośnie liczba przeciwników zakazu, a w 2019 r. odsetek niezadowolonych powinien być jeszcze wyższy w związku ze zmniejszeniem liczby handlowych niedziel. Ponadto eksperci BAS zauważają, że stosunek Polaków do zakazu handlu może okazać się istotny przy urnie wyborczej.

Również druga OSR, sporządzona przez sejmowych ekspertów nie w odniesieniu do obowiązującej ustawy, lecz do projektu nowelizacji ustawy, zawiera przestrogę dla parlamentarzystów. Wynika z niej, że odbiór społeczny nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele "może być niekorzystny", a "grupą najbardziej dotkniętą" przez proponowane przez grupę posłów PiS zmiany będą małe sklepy i ich pracownicy.

Czytaj więcej:
Sejmowi eksperci sugerują rezygnację z trzeciej i czwartej niehandlowej niedzieli! [TYLKO U NAS]
Zakaz handlu w niedziele. Biuro Analiz Sejmowych ocenia projekt nowelizacji

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • WBC 21.01.2019

  po równo, 2 niedziele są naprawdę ok

 • zuza 18.01.2019

  wybory idą

 • chaos_w_markecie 18.01.2019

  Ciekawie to wygląda w korelacji z newsem o połączeniu sił CVC i LUX VERITAS. Ciekawe...

 • dudus 17.01.2019

  W głównej mierze dzięki obecnie prowadzonej polityce handlowej w 2018 zamknęło się kilkanaście tysięcy tzw. rodzinnych sklepów , które niestety nie wytrzymały konkurencji z sieciami zachodnimi oraz ich reklamą kup więcej ! kup więcej!
  Obecnie w pierwszej 10 największych sieci w Polsce nie ma żadnej sieci krajowej .
  To ewenement w skali światowej a przedstawiciele związków zawodowych mogą sobie pogratulować takich osiągnięć !

 • Darc 17.01.2019

  A Żabka ogłosiła współpracę z ojcem Rydzykiem.
  Przypadek?

 • Teodor 17.01.2019

  I widać, że rządzący w Polsce populiści z PISu dążą tylko do utrzymania się przy korycie i do tego, żeby wygrać tegoroczne wybory. pis za nic ma zobowiązania wobec np. Solidarności czy Kościoła. Ale kłamstwa i manipulacje to normalne dla tej partii

 • blabla 17.01.2019

  Niedziela - handel 10:00 - 16:00 - i tyle w temacie. Jedna zmiana. Kto musi kupi kto nie to nie.

 • Łukasz 16.01.2019

  Państwo nie radzi sobie z tą ustawą. Jest dziurawa, pozostawia wiele wątpliwosci.
  Proponuję zrobić rewizje przywracającą handel niedzielny ale regulującą gwarantowane dni pracy weeknedowe vs wolne oraz stawkę weekndową (niedzielną) która byłaby bardzo atrakcyjna

 • Bob 16.01.2019

  Dajcie spokój z tymi niedzielami? Czy policja opublikowała ile odnotowała zgonów z głodu w związku z niedzielamì wolnymi czy w tym kraju nie ma spraw istotniejszych,proste sklepy rodzinne niech pracóją A molochy zamknięte i nìe że poczta że restauracja czy kino i tyle w temacie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.