11.08.2020/12:03

Piwa smakowe będą obłożone wyższą akcyzą po nowelizacji dyrektywy UE

Począwszy od 2022 r. producenci piwa dosładzanego cukrem lub miodem będą musieli płacić wyższą akcyzę. To skutek opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nowelizacji unijnej dyrektowy 92/83/EWG – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dyrektywa daje państwom członkowskim pewną dowolność. Jeśli dotychczas nie uwzględniają składników piwa dodanych po fermentacji w celu ustalenia tzw. stopni Plato – skali służącej do obliczenia wysokości podatku akcyzowego – mogą tego nie robić do końca 2030 r. Jednak polski fiskus, jak się wydaje, nie będzie czekał tak długo.

Ministerstwo Finansów, zapytane o to przez DGP, poinformowało, że nowe przepisy powinny być ujęte w polskim prawie do końca 2021 r., choć zaznaczyło, że proces wdrażania nie został jeszcze rozpoczęty. Z kolei Radosław Pawlak z PwC zwraca uwagę, że znowelizowana dyrektywa jest ściśle zgodna z dotychczasowymi planami polskiego fiskusa, zatem można zakładać, że będzie on chciał jak najszybciej pobierać wyższą daninę.

Jak podkreślają eksperci, budżet państw skorzysta na tym, ale trudno liczyć na zadowolenie producentów, którzy będą musieli odprowadzać wyższe podatki, a także konsumentów, którzy muszą się liczyć ze wzrostem cen piwa smakowego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • kj 11.08.2020

    piwo smakowe czyli wszystkie tzw sikacze z soczkiem po 2% alkoholu... z wyższą akcyzą. Ten świat upadł na głowę, zamiast zrobić akcyzę na zasadzie: im mocniejszy alkohol tym wyższa akcyza, to znowu będzie dobijanie lekkiego napoju alkoholowego kosztem wysokoprocentowego piwska. gdzie tu logika?!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także