17.08.2018/16:00

Piwo nie powinno powrócić na stadiony

Nie chce tego rosyjska służba nadzoru w sferze obrony praw konsumenta Rospotrebnadzor, która jest przeciw wznowienia sprzedaży piwa na stadionach.

Zakaz sprzedaży piwa na stadionach obowiązuje w Rosji od 2005 roku. To jeden ze sposobów walki z pogłębiającym się problemem alkoholizmu, który dotkliwie dotyka rosyjskie społeczeństwo. Jednak, ostatnio kwestia możliwości sprzedaży tego napoju powróciła do rozmów urzędników wysokiego szczebla. Na początku sierpnia rosyjski wicepremier Olga Golodec poinformowała, że temat jest dyskutowany.

Wyraźne „nie” w tej kwestii wypowiedziała rosyjska służba nadzoru w sferze obrony praw konsumenta. Jak podaje serwis foodnewstime.ru – w ocenie Rospotrebnadzora – wznowienie sprzedaży piwa na stadionach doprowadzi do pogłębienia się problemu alkoholizmu. Pracownicy urzędu zaznaczają, że taka decyzja pogorszyłaby wyniki osiągnięte w walce z alkoholizmem.

Według danych rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia, w ciągu ostatnich dziesięciu lat spożycie alkoholu w ekwiwalencie czystego spirytusu spadło o 40 proc. do 10 litrów na mieszkańca w 2018 roku.

Sprzedaż alkoholu na stadionach w Polsce

Według polskiego prawa, na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 proc. alkoholu. W praktyce zatem jest to tylko piwo.

Uregulowania dotyczące picia alkoholu na stadionie (czy boisku) w trakcie meczu (innej imprezy) różnią się w zależności od tego czy jest to impreza masowa w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. 2009, Nr 62, 504 z późn. zmianami, zwana dalej BIM), czy jest to impreza niemasowa (wówczas regulacja jest zawarta w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - Dz.U. 2007, Nr 70, poz. 473 z późn. zmianami, zwana dalej AlkUst).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.