07.06.2018/12:47

Pizza wciąż najpopularniejszym daniem zamawianym online

Nie słabnie popularność zamawiania dań z dowozem do domu. W Polsce co drugi konsument zamawia tę włoską potrawę online. Delivery Hero, platforma do zamawiania jedzenia online, która ma udziały w PizzaPortal.pl, przygotowała raport, z którego wynika na jaką kuchnię w 2017 r. stawiali mieszkańcy Argentyny, Bahrajnu, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Korei Południowej, Niemiec i Turcji. Są też dane dotyczące Polski.

Niemal we wszystkich wspomnianych krajach na podium znajduje się pizza. Trudno się temu dziwić, gdyż to włoskie danie niemal zrewolucjonizowało globalny rynek gastronomiczny. Pizzerie znajdziemy prawie w każdym zakątku świata. Różnymi rodzajami pizzy rozkoszują się zarówno mieszkańcy Europy, Ameryki Południowej, jak również Azji. Jednak w wielu państwach osoby zamawiające jedzenie online decydują się także na inne menu.

W Argentynie najczęściej zamawiane są typowe dla tamtejszej kuchni empanadas – odpowiedniki pierogów, które nadziewa się warzywami lub serem. Stanowią one 15 proc. potraw zamawianych z dowozem. Pizza znalazła się dopiero na drugim miejscu (13 proc.), a podium zamykają burgery (9 proc.).

W Bahrajnie, bezsprzecznym liderem dań zamawianych z dowozem jest kebab, na którego decyduje się aż 33 proc. osób. 12 proc. Bahrajńczyków zamawia koftę – szaszłyk z mielonego mięsa z dodatkiem przypraw. Zaledwie 9 proc. osób wybiera lżejsze dania – sałatki. W Kuwejcie gusta mieszkańców są nieco odmienne. 23 proc. zamówień stanowią burgery, a 20 proc. pizza. 9 proc. zamawianych dań stanowią sałatki. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich najpopularniejsze są burgery, na które decyduje się 20 proc. klientów, 13 proc. wybiera różne warianty wrapów. Pizzę zamawia 11 proc. osób.

Kuchnia Korei Południowej staje się coraz bardziej popularna na świecie. Trudno zatem się dziwić, że uwielbiają ją sami Koreańczycy. 18 proc. dań zamawianych z dostawą w tym kraju stanowią tradycyjne dania tego państwa. 12 proc. rynku zamawiania jedzenia przypada na kuchnię chińską. Liderem jednak został… kurczak, na którego decyduje się aż 35 proc. klientów.

W Niemczech na najniższym stopniu podium znalazło się sushi, które, poza Japonią, największą popularnością cieszy się właśnie w krajach europejskich. Z dowozem zamawia je 9 proc. klientów. 12 proc. decyduje się na burgery, natomiast najpopularniejsza jest pizza – stanowi 33 proc. wszystkich zamówień.

W Turcji króluje kebab, który jest narodową potrawą tego kraju. Zamawia go 28 proc. klientów, na drugim miejscu są burgery (17 proc.). Ostatnie miejsce podium przypadło pizzy (11 proc.).

Polskie gusta

Mnogość restauracji, z których możemy zamówić jedzenie z dowozem sprawia, że Polacy zaczęli chętniej podróżować smakiem. Szczególnie na południe Europy. Z danych PizzaPortal.pl wynika, że najchętniej zamawiamy dania kuchni włoskiej. Decyduje się na nią aż 52 proc. rodaków. Poza niekwestionowaną królową jaką jest pizza, chętnie spożywamy także makarony. Jesteśmy jednak wierni kuchni polskiej. Tradycyjne obiady domowe zamawia 23 proc. klientów PizzaPortal.pl. 18 proc. zamawianych dań to potrawy kuchni azjatyckiej, która od wielu lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością.

– Raport, który przygotował Delivery Hero pokazuje, że niezależnie od szerokości geograficznej nasze gusta kulinarne są podobne – mówi Anna Zając, brand manager PizzaPortal.pl – Spośród siedmiu przebadanych państw jedynie w Korei Południowej i Bahrajnie na podium nie znajdziemy pizzy czy burgerów. Warto jednak szukać nowych smaków, by wzbogacać swoje doznania kulinarne, a możliwości jest naprawdę wiele.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • smilero 19.06.2018

    Kuchnia włoska guruje też u mnie w domu. Wszyscy ją uwielbiają. :D Bardzo często tez zamawiamy coś do domu z systemu zamówień online, bo nie ma zwykle kto gotować. :P
    (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum został usunięty)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.