05.02.2021/12:04

PKN Orlen będzie wydawał prasę. UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press

PKN Orlen ma zgodę od UOKiK-u na przejęcie spółki Polska Press. Urząd stwierdził, że transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków.

PKN Orlen, działa w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym oraz handluje paliwami na stacjach benzynowych, ale kontroluje też spółkę Ruch, która dystrybuuje prasę, a także sprzedaje ją detalicznie, głównie poprzez sieć kiosków. Orlen działa też na rynku reklamy zarówno jako reklamodawca i dom mediowy poprzez spółkę Sigma Bis.

Taki obszar działania, według UOKiK-u nie wpłynie negatywnie na rynek po przejęciu grupy wydawniczej przez PKN Orlen. Jak podaje urząd, Polska Press stoi na czele grupy kapitałowej, która głównie działa medialnie na 15 rynkach lokalnych w Polsce. Wydaje 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online, w tym naszemiasto.pl.

PKN Orlen musiał uzyskać zgodę urzędu antymonopolowego, ponieważ jest to obowiązkowe, jeżeli w transakcji biorą udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. W 2020 r. przychody ze sprzedaży samej spółki PKN Orlen wyniosły ponad 86,2 mld zł.

„Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 10 grudnia 2020 r. W tym czasie  Prezes UOKiK przeanalizował skutki planowanej transakcji.  W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, Prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji” – podał UOKiK.

Tomasz Chróstny, prezes urzędu powiedział, że planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. - Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian. Po starannej analizie zebranych materiałów i ocenie skutków rynkowych połączenia spełnione zostały kryteria do wydania bezwarunkowej zgody dla koncentracji spółek PKN Orlen i Polska Press - dodał.

Według UOKiK-u, w przypadku transakcji pomiędzy Orlenem a Polska Press mamy do czynienia z koncentracją wertykalną zachodzącą pomiędzy podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu prasy. W praktyce oznacza to, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także