11.09.2019/12:17

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen: Mamy nadzieję, że transakcja przejęcia spółki Ruch zostanie sfinalizowana do końca roku

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, potwierdził w środę w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl dalsze zainteresowanie koncernu przejęciem sieci saloników prasowych Ruch. Menedżer z zadowoleniem przyjął niedawną decyzję sądu II instancji, zatwierdzającą układy zadłużonej spółki z wierzycielami.

– Nadal jesteśmy zainteresowani przejęciem sieci Ruch, złożyliśmy ofertę i jest ona nadal aktualna. Złożyliśmy do Komisji europejskiej wniosek o zgodę na transakcję, ale oczekujemy, że zostanie od przekazany do UOKiK. Mamy nadzieję, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku – potwierdził portalowi wiadomoscihandlowe.pl prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Menedżer podkreślił, że warunkiem przeprowadzenia transakcji było zatwierdzenie przez sąd przyspieszonego postępowania układowego z wierzycielami i zapewnił, że z zadowoleniem przyjął pozytywną decyzję sądu II instancji w tej sprawie.

Przypomnijmy, że 30 sierpnia Alior Bank poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził układy Ruchu z wierzycielami. Wcześniej, w maju warszawski sąd restrukturyzacyjny odmówił ich zatwierdzenia z przyczyn proceduralnych. Pozytywna decyzja sądu II instancji otworzyła drogę Orlenu do przejęcia 100 proc. akcji Ruchu.

Sąd Okręgowy w Warszawie, Sąd Gospodarczy, XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy zatwierdził układy częściowe, zakładające propozycje umorzenia 85 proc. wierzytelności w ramach przyśpieszonego postępowania układowego Ruch w restrukturyzacji w stosunku do wierzycieli, u których zadłużenie spółki wynosiło co najmniej 1 mln zł i 50 proc. wobec wierzycieli, u których spółka miała zadłużenie w wysokości powyżej 100 tys. zł.

– Spółka ze stuletnią tradycją, jaką jest Ruch, jest dzisiaj w trudnej sytuacji i wymaga restrukturyzacji. PKN Orlen ma przygotowany plan działania, który pozwoli odzyskać spółce stabilność finansową oraz odbudować pozycję na rynku – zapewniał po ogłoszeniu decyzji sądu prezes Obajtek.

Orlen widzi szansę na rozszerzenie modelu działalności O!Shop poza stacjami benzynowymi, w punktach sprzedaży Ruchu. Koncern podkreśla, że podobną strategię realizuje na rynkach zagranicznych m.in. MOL i Circle-K. Analizy rynkowe przeprowadzone przez Orlen wskazały na potencjał rozwoju takiego formatu z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch. Doświadczenie i know-how Orlenu w zakresie budowania relacji z klientami i sprzedaży produktów FMCG ma stanowić podstawę do poprawy efektywności działalności spółki Ruch, zakładającej utrzymanie kolportażu prasy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Juras 25.09.2019

    Widać jak na dłoni, że ta restrukturyzacja wszystkim wyjdzie na dobre. Trzymam kciuki ponieważ od dawna jestem klientem Ruchu i nie chciałbym aby firma z taką historią upadła..

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.