24.11.2020/16:07

PKN Orlen przejmuje Ruch! Daniel Obajtek: Wprowadzamy nasz biznes detaliczny na wyższy poziom, będziemy tworzyć nowe formaty gastronomiczno-sklepowe i rozwijać usługi kurierskie

PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Ruch i obejmuje 65 proc. akcji spółki. Jest to efekt decyzji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Ruch-u o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki, co wiąże się z emisją nowych akcji. To ważny krok do dalszego intensywnego rozwoju obszaru detalicznego Koncernu opartego o lokalizacje poza stacjami paliw i kompleksowe usługi dla klientów, w tym kurierskie. Pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

- Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom. Na bazie spółki Ruch chcemy m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Widać to na przykładzie wyników PKN Orlen – tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł. Jednocześnie plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch.

PKN Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due diligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych (co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen).

W międzyczasie powstał szczegółowy Plan Restrukturyzacji spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu.  Zawarcie umowy inwestycyjnej w czerwcu br. oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN Orlen kontroli nad Ruch umożliwiło kontynuację procesu.

Prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów Ruch z wierzycielami  w listopadzie br. w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych stanowiło ostatni warunek i otworzyło dla PKN Orlen drogę do finalizacji transakcji.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Polak katolik dumny 25.11.2020

  Bardzo dobrze panie Obajtek nareszcie wyborcza jako anty polski brukowiec tuba tęczowo bolszewickie ideologi przestanie leżeć na półce z gazetami a zacznie leżeć z papierem toaletowym już nasza suwerenność chca sprzedać zdrajcy polski

 • Tytus 25.11.2020

  Śmieszna sytuacja. Prezes Orlenu kupuje spółkę - bankruta, którą do upadku doprowadził i wydrenował z kasy były prezes Orlenu. I obwieszcza to jako swój biznesowy sukces roku :D A milionowe długi - do umorzenia :) Świetny przykład jak prowadzić biznes :)

 • Tadek 25.11.2020

  Gdzie podział się cały wyprowadzony z Ruchu majątek? Co z zarzutami dla poprzedniego zarządu? Przejęcie Ruchu to przyklepanie przez państwową spółkę gigantycznego przekrętu. Naprawdę na tym ma polegać biznes? Ja jako mały przedsiębiorca za takie działania już dawno siedziałbym za kratkami. A tu proszę - wszystko cacy i wielki sukces państwowego giganta.

 • Dociekliwy 24.11.2020

  Dlaczego CBA nie "rusza" Lureny?

 • Dociekliwy 24.11.2020

  Dlaczego CBA nie "rusza" Lureny?

 • Ada 24.11.2020

  Przy okazji będziemy promować w nich same pro-rządowe gazety...

 • Witek 24.11.2020

  Najbardziej patologiczny model działalności (nie płacę kontrahentom, a później domagam się redukcji większości zadłużenia, grożac upadłością) usankcjonowany przez państwową firmę. Brawo Orlen

 • Bic 24.11.2020

  A kiedy zapłacą resztę długów Ruchu?

 • bronsky69 24.11.2020

  Panie Prezesie, a nie ma Pan jakieś roboty dla mnie w tym Orlenie chętnie wzmocnie kadrę

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także