10.01.2017/22:03

PKN Orlen wprowadzi sklepy O!Shop na stacje paliw. Wkrótce koniec testów!

Koncept sklepu convenience O!Shop, który PKN Orlen planuje rozwijać na swojej sieci stacji paliw ma przyciągnąć nowych klientów. - Jesteśmy niezwykle ostrożni, gdyż chcemy utrzymać także lojalność dotychczasowych klientów – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Mirosław Kochalski, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PKN Orlen.

Po kilkunastu miesiącach wspólnych testów przystacyjnego sklepu convenience z Tesco i Eurocash władze PKN Orlen podjęły decyzję, że firma będzie rozwijać własny koncept O!Shop. Czy testy własnego konceptu zostały już zakończone i kiedy można spodziewać się pełnego wdrożenia projektu?

Projekt jest już przygotowany do realizacji. Jego implementacja jest kwestią kilku miesięcy, ponieważ najpierw musimy zakończyć fazę testów. Są one niezwykle ważne ze względu na naszych stałych klientów. W pierwszej kolejności chcemy przekonać się, jak na nowe standardy zareagują osoby, które są z nami od dawna. Jesteśmy tutaj niezwykle ostrożni, gdyż chcemy utrzymać lojalność dotychczasowych klientów i jednocześnie przyciągnąć nowych.

Na ilu stacjach PKN Orlen testowane są obecnie sklepy O!Shop?

Jest to kilka obiektów w zależności od tego, jaki element jest testowany. Ze względu na różne lokalizacje oraz specyfikę poszczególnych placówek nie testujemy wszystkich nowości w jednym miejscu.

Czy planuje wprowadzić segmentację sklepów na swoich stacjach? Inna oferta dedykowana osiedlom, inna przedmieściom, a inna MOP-om itd.? Jakie koncepty mogą się pojawić?

Będziemy elastyczni, jeśli chodzi o asortyment w poszczególnych placówkach. Dysponujemy szczegółowymi danymi dotyczącymi oczekiwań klientów w konkretnych lokalizacjach i zamierzamy zrobić z tych informacji użytek. Ogólny koncept będzie natomiast wdrażany we wszystkich naszych obiektach. Nie planujemy na razie specjalizacji typu: stacje z daniami na szybko, stacje z alkoholem, stacje z prasą itp. Wszystkie te elementy znajdą się w każdym punkcie PKN Orlen, różnice będą jedynie widoczne w doborze asortymentu.

Jednak planują Państwo zmiany w swoim koncepcie bistro. W jakim kierunku będą one podążać?

Nie chcemy na razie zdradzać tej informacji, gdyż konkurencja nie śpi. W koncepcie bistro udało nam się bardzo wiele osiągnąć. Jesteśmy dumni z popularności jaką cieszą się nasze produkty świeże czy kawa. Wiemy jednocześnie, iż wiele z tych elementów jest podpatrywanych i wdrażanych w placówkach konkurencji. Nie wywołujmy zatem wilka z lasu, o wszystkich zmianach powiadomimy w swoim czasie.

Czy szansą dla operatorów stacji paliw, takich jak PKN Orlen, może być wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele? Wielu dostawców FMCG widzi w stacjach benzynowych ważnego partnera biznesowego.

W krajach, w których takie projekty już weszły w życie, rola stacji benzynowych jako miejsca do robienia zakupów pozapaliwowych rzeczywiście wzrosła. Jest to logiczna konsekwencja zmian ograniczających działalność obiektów stricte spożywczych. Jednak w Polsce, na tym etapie prac nad nowymi ustawami wszystko sprowadza się jedynie do hipotez. Nie wiemy jeszcze, jaki kształt przyjmą ostatecznie nowe projekty ani jak zareaguje na nie rynek. Z niecierpliwością oczekujemy tego, co w temacie legislacji przyniesie nam rok 2017.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Albert 11.01.2017

    Gdyby ORLEN należał do prywatnych przedsiębiorców to byłoby OK. Ale ORLEN jest kontrolowany przez pisowską nomenklaturę, która jest dobierana według przynależności partyjnej i wierności a nie kwalifikacji. Podobnie było za komuny - obecnie nomenklatura pisowska zastępuje w firmach państwowych dawną komunistyczną. Historia uczy, że partyjne zarządzanie gospodarką prowadzi do ruiny każdy kraj - tak było w PRL, tak jest obecnie na Kubie, w Korei Północnej czy w Wenezueli.

  • PIS szkodzi Polsce 11.01.2017

    Komuniści 60-70 lat temu "wydutkali" cały obcy kapitał i mieliśmy wszystko "polskie". I Tak generalnie było przez większość PRLu. Tylko, że system ten okazał się niewydajny , skorumpowany i bez innowacji. Obecnie PIS stara się przywrócić rozwiązania postkomunistyczne aby zapewnić posadki swoim Misiewiczom i wszystko kontrolować. Ta postkomunistyczna, dyktatorska polityka PISu już przynosi negatywne konsekwencje - za PO wzrost PKB wynosił w Polsce 4,3% a obecnie pisowcy doprowadzili ten wskaźnik do poniżej 2%. To grozi kolejnym zastojem cywilizacyjnym Polski i w konsekwencji zagraża bezpieczeństwu kraju.

  • john brawo 10.01.2017

    Orlen wydutkał tesco i eurocash i otwiera własne sklepy. brawo polski kapitał!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.