06.06.2017/15:36

Płaca minimalna 2080 zł od nowego roku - rząd przyjął rekomendację KERM

Rząd zdecydował, że od początku przyszłego roku płaca minimalna wzrośnie o 80 zł, czyli wynosić będzie 2080 zł brutto - informuje portal Money.pl. Zaproponowana kwota może jeszcze ulec zmianie, ponieważ rząd ma czas do 15 czerwca, aby na Radzie Dialogu Społecznego zgłosić swoją opcję. Jeśli strona społeczna, czyli związkowcy i pracodawcy, nie zdołają ustalić wspólnego stanowiska, rząd po prostu ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. wynosić będzie 2080 zł. Ta propozycja rządu nie odpowiada ani związkowcom, ani pracodawcom. Ci pierwsi chcieliby wyższej płacy minimalnej. OPZZ i FZZ żądają 2200 zł, natomiast Solidarność 2160 zł. Z kolei pracodawcy woleliby, aby minimalne wynagrodzenie nie przekraczało 2050 zł - pisze portal Money.pl

Brak wspólnego stanowiska strony społecznej praktycznie daje wolną rękę rządzącym. Jeśli na Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpiła dawną Komisję Trójstronną, strona społeczna nie przedstawi spójnej propozycji, strona rządowa będzie mogła w drodze rozporządzenia ustalić wysokość wynagrodzenia minimalnego, które będzie obowiązywało od początku przyszłego roku.

Na uzgodnienie stanowisk pracodawców i związkowców raczej się nie zanosi, tym bardziej że nawet sami związkowcy mają w tej kwestii odmienne oczekiwania.

Czytaj więcej na money.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.