11.12.2017/10:36

Płace pracowników z Ukrainy rosną szybciej niż Polaków

O 20-30 proc. wzrosły w ostatnich kilku miesiącach zarobki Ukraińców pracujących w Polsce. W tym samym czasie zarobki Polaków poszły w górę tylko o 7,4 proc. Eksperci szacują, że wzrost płac dla naszych wschodnich sąsiadów może jeszcze przyspieszyć.

O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. Dziennikarze powołują się m.in. na analizę mBanku, który stwierdza, że jest to spowodowane ze wzrostem wynagrodzeń pracowników najsłabiej wykwalifikowanych. To właśnie takie stanowiska zajmują najczęściej przyjeżdżający do Polski Ukraińcy. Ponadto nasi sąsiedzi są dosyć mobilni na rynku pracy i nie przywiązują się do jednej branży, zawodu czy pracodawcy. Chętnie biorą także nadgodziny. W połączeniu z niedoborem rąk do pracy, zmusza to pracodawców do podnoszenia wynagrodzeń. Przewiduje się, że tempo wzrostu wynagrodzeń Ukraińców może jeszcze wzrosnąć w kolejnym roku.

Więcej w Dziennik Gazecie Prawnej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.