16.04.2019/13:33

Plany rządu uderzą w przedsiębiorców. Konsekwencje tzw. piątki Kaczyńskiego

Będą kontrole sprawdzające, kto jest przedsiębiorcą. Zniknie limit składek ZUS na etacie. Chodzi o proponowane większe wydatki z budżetu państwa, m.in. na tzw. piątkę Kaczyńskiego, które będą miały swoje konsekwencje – donosi serwis interia.pl.

Jak czytamy w portalu interia.pl, rząd chce zwiększyć wpływy podatkowe, nakładać nowe podatki oraz sprawdzić, kto jest rzeczywiście przedsiębiorcą i znieść limit składek na ZUS przy pracy na etacie.

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie od przyszłego roku nowych rozwiązań zwiększających uszczelnienie systemu dochodów podatkowych, w tym między innymi testu przedsiębiorcy (pokazującego, kto nim jest rzeczywiście, a kto wybrał jednoosobową działalność, by płacić realnie mniejsze podatki), opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych czy uszczelnienie opłaty recyklingowej - wynika z opublikowanej we wtorek przez resort finansów aktualizacji Programu konwergencji.

Resort finansów proponuje także wprowadzenie indeksacji stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, czy wprowadzenie opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Wyższa akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe o 0,3 procent przyniesie 1,1 miliarda złotych. MF zapowiada także między innymi ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne (likwidację tzw. limitu składek na ZUS).

Serwis donosi też, że zapowiedziane przez Prawo i Sprawiedliwość potężne transfery społeczne w wysokości 40 mld zł obudziły poważne obawy ekonomistów o utrzymanie stabilności finansów publicznych i ryzyko przekroczenia progu trzech procent deficytu sektora finansów publicznych.

Resort znalazł jednak dodatkowe środki finansowe, które umożliwiają większe pole manewru w finansach publicznych i pozwalają na sfinansowanie „piątki Kaczyńskiego” między poprzez likwidacje Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.