30.03.2017/11:59

Plastry podbiły rynek sera

Największą popularnością wśród konsumentów cieszą się sery w plastrach, w opakowaniach 150 gramowych - mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Ewa Gromadzka, kierownik marketingu SM Mlekpol w Grajewie.

Jak kształtuje się obecna sytuacja na rynku serów dojrzewających?

Z roku na rok są one coraz bardziej popularne wśród konsumentów. Od paru lat obserwujemy wręcz modę na sery. Już nie tylko cena jest głównym kryterium ich wyboru. Coraz bardziej liczy się jakość produktu, źródło jego pochodzenia, marka a także rodzaj opakowania. Konsumenci przestali dzielić sery dojrzewające na te z dziurami i bez. Znają ich rodzaje i gatunki. Wciąż najpopularniejszą jest kategoria serów typu holenderskiego. Złoty Mazur, Gouda, czy Edam są najchętniej wybieranymi, przez konsumentów z naszej oferty. Sery typu holenderskiego są uniwersalne w zastosowaniu a ich smak przypada do gustu większości klientów, w tym dzieciom. Coraz częściej poszukiwane są także rodzime sery kategorii premium – długo dojrzewające, wysokogatunkowe. To alternatywa dla bardzo drogich serów importowanych. My w kategorii premium proponujemy sery Sentor w dwóch rodzajach: gouda i ementaler.

Czy to prawda, że klienci coraz częściej szukają produktu z tzw. czystą etykietą?

Rzeczywiście tak jest. Najnowszym trendem w serowarstwie jest produkcja serów bez konserwantów, bez azotanów. Nasze wyroby serowarskie spełniają te parametry. Przy produkcji żółtych serów, korzystamy z naturalnych składników i regionalnych, sprawdzonych receptur. Mimo, że nasze linie są nowoczesne, smak serów Mlekpolu nie zmienia się od lat. Ta powtarzalność i niezmiennie wysoka jakość produktu wpływają na lojalność naszych konsumentów. W sprzedaży wyrobów mleczarskich nie bez znaczenia jest przywiązanie do marki.

Duże znaczenie mają też opakowania…

Sprzedaż serów twardych zdecydowanie wzrosła po wprowadzeniu konfekcjonowania, czyli porcjowania wyrobu, tak aby ułatwić konsumentowi przechowywanie i serwowanie produktu. Trend convieniece pojawił się w tej kategorii zanim jeszcze został nazwany. Mówiąc po polsku – wygoda stała się jednym z kryteriów wyboru produktu. Szukamy jej również przy planowaniu zakupów, ich przechowywaniu i podawaniu produktu do spożycia. Najchętniej kupowane są sery żółte w plastrach i kostkach. SM Mlekpol oferuje je w gramaturze już od 100 g aż do 1 kg – w tzw. opakowaniach familijnych. Największą popularnością wśród konsumentów cieszą się sery w plastrach, w opakowaniach 150 gramowych. Gama smaków jest bogata. Konsumenci znajdą w naszej ofercie sery zarówno typu holenderskiego, szwajcarskiego, włoskiego oraz te z dodatkami smakowymi. Najchętniej wybierane są opakowania serów konfekcjonowanych z systemem otwórz-zamknij, które ułatwiają zachowanie świeżości przechowywanego produktu. Zastosowana w opakowaniu folia z możliwością wielokrotnego otwierania i zamykania zapewnia świeżość sera na dłużej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.