22.01.2020/12:26

Po ponad 50-latach znika Instytut Żywności i Żywienia

1 lutego Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) połączy się z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego (PZH).

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała rozporządzenie ministerstwa zdrowia w sprawie zapowiadanego od kilku miesięcy połączenia najważniejszej organizacji żywieniowej w kraju czyli Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie z Państwowym Zakładem Higieny w Warszawie.

Oznacza to, że z dniem 1 lutego 2020 istniejący od kwietnia 1963 roku Instytut Żywności i Żywienia przestanie formalnie istnieć jako samodzielna jednostka a jego zadania przejmie połączona instytucja NIZP-PZH. Ta operacja związana jest z kosztem wysokości 180 tys. zł., który poniesie PZH.

Instytut Żywności i Żywienia to struktura, która wyznaczała wytyczne w postaci norm żywienia, piramid żywieniowych, prowadziła ogólnopolskie programy żywieniowe oraz działania edukacyjne i organizowała ogólnopolskie kongresy żywieniowe. W strukturach instytutu powstało też popularyzujące wiedzę Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej oraz poradnia dietetyczna online.

Z treści rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia wynika, że resort widzi w połączeniu instytutów szansę na osiągnięcie synergii w postaci zarządzania obiektami, zasobami ludzkimi, zakupem kosztownej aparatury potrzebnej do badań. Wskazuje się także na korzyści potencjału takiej większej organizacji w obszarze badań i rozwoju i kultury organizacyjnej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.