21.01.2020/16:12

Po roślinnych zamiennikach mięsa czas na tuńczyka

Roślinny zamiennik tuńczyka zostanie wprowadzony do sprzedaży w sklepach Tesco w Wielkiej Brytanii. Producentem nowego wyrobu, który wcześniej zadebiutował w ponad 4,5 tys. punktach sprzedaży w USA, jest firma Good Catch. 

Produkt adresowany jest do osób dbających o zdrowie, chcących pożywnych i łatwych w przygotowaniu alternatywnych źródeł białka, powiedział portalowi foodmanufacture.co.uk Derek Sarno, współzałożyciel Good Catch. „Roślinny tuńczyk” wykonany jest z mieszanki roślin strączkowych z wodorostami i ekstraktami z alg, które nadają produktowi smak owoców morza. Tak, jak „oryginalny” produkt rybny, jego roślinny zamiennik jest bogaty w białko i zawiera kwasy omega-3.

Oprócz „tuńczyka”, firma Good Catch produkuje roślinne odpowiedniki burgerów rybnych, ciastek krabowych i ciastek rybnych. Chris Kerr, dyrektor generalny Good Catch zwrócił uwagę, że do tej pory popyt na żywność koncentrował się głównie wokół zamienników mięsa i nabiału, a sprzedaż bezmięsnych produktów szybko rosła.

Roślinne alternatywy mięsa zyskują na popularności. Amerykańska firma Impossible Foods, która wprowadziła na rynek bezmięsnego burgera o smaku wołowiny debiutuje z wegańskimi kiełbasami oraz wieprzowiną. 
Impossible Pork oraz Impossible Sausage powstają przy użyciu „hemu", cząsteczki roślinnej bogatej w m.in. żelazo, dającego roślinnej masie smak i wygląd mięsa.

Również w Polsce zamienniki mięsa zyskują na popularności, zwłaszcza wśród młodych konsumentów. Z raportu RoślinnieJemy wynika, że 39,9 proc. Polaków w wieku 18-24 lat kupuje roślinne alternatywy mięsa – parówki, burgery czy nuggetsy wytworzone bez wykorzystania produktów odzwierzęcych, a 11,9 proc. młodych osób regularnie spożywa takie produkty.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • igi 22.01.2020

    W puszkach tuńczyka tesco Value, już i tak był prawie sam olej roślinny. Czuwaj!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.