16.01.2020/10:46

Po wprowadzeniu opłaty cukrowej ceny napojów mogą wzrosnąć o 40 proc.

Polska Federacja Producentów Żywności uważa, że planowana przez Ministerstwo Zdrowia opłata cukrowa uderzy w przedstawicieli całego łańcucha dostaw. Nie tylko w producentów, ale również rolników oraz przede wszystkim w mniej zamożne grupy konsumentów. Według Federacji, nowa opłata może spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 proc.

Andrzej Gantner, wiceprezes PFPZ ZP powiedział, że za nowy podatek zapłacimy wszyscy. Licząc siła nabywczą polski konsument zapłaci 3 krotnie wyższy podatek niż np. konsument francuski.

Branża określa projekt resortu jako kontrowersyjny. Falę dyskusji wywołały zapisy, określone jako „antyzdrowotne” i „antygospodarcze”, ale również trybu procedowania regulacji.

PFPŻ wskakuje, że wbrew przepisom i przyjętej praktyce projektem zajmuje się Ministerstwo Zdrowia, a nie – jak być powinno zgodnie z art. 8 ust. 2 o działach administracji rządowej – minister właściwy ds. finansów publicznych. „Mimo, że ministerstwo używa nazwy opłata, opinie prawne są jednoznaczne – jest to nowy podatek” – czytamy w oświadczeniu Federacji. 

Kolejną wątpliwości budzą krótkie vacatio legis oraz braki formalne takie jak brak notyfikacji czy niepełna ocena skutków regulacji. 

W opinii Federacji rząd pogorszy sytuacje gospodarczą m.in. poprzez negatywny wpływ na rynek pracy, strukturę przedsiębiorstw przetwórczych i handlu oraz stan finansów poszczególnych gospodarstw domowych. Uderzy przede wszystkim w małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, które stanowią prawie 70 proc. rynku napojów.

Według PFPŻ „Polacy zaczną masowo kupować napoje w Niemczech, Czechach i Słowacji gdzie nie ma takich podatków. To uderzy w polski tradycyjny handel detaliczny.”
 

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • erazm 21.01.2020

    Do formowicza "Rynek": mylisz sie, oblozenie podatkiem slodzikow jest dobra decyzja, bo slodziki sa bardziej szkodliwe od cukru. W zaleznosci od substancji powoduja cukrzyce, choroby metaboliczne, rozchwianie mechanizmu sytosci, choroby krwi oraz pewne odmiany raka.

  • Rynek 19.01.2020

    Obłożone tym maja być tez napoje bez cukru ze słodzikami wiec zdrowie publiczne to bujda w tym przypadku. _Rozwala cały eksport robiony przez małe firmy do uk czy Niemiec dodatkowo do nas będzie płynęły produkty z okolicy i kto to będzie weryfikował ?

  • Obudzony 17.01.2020

    To nic nie zmieni. To konsument decyduje ile chce danego produktu kupić. Mafia rządu PIS w raz ministrem finansów kradną na potęgę, a wszystkich przedsiębiorców traktują jak przestępców. Tu nie chodzi o podatek cukrowy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.