12.10.2020/14:03

Poczta Polska uruchomi program dobrowolnych odejść pracowników. Ale póki co chce zatrudnić co najmniej 1200 osób

Pod koniec września Poczta Polska przyznała, że zamierza uruchomić program dobrowolnych odejść pracowników, skierowany głównie do osób zatrudnionych w administracji. Tymczasem w okresie przedświątecznym operator poszukuje dodatkowych pracowników i planuje w okresie przedświątecznego szczytu zakupowego zatrudnić okresowo co najmniej 1200 osób.

W okresie przedświątecznym tygodniowo pocztowcy doręczą o średnio 50-70 proc. więcej paczek niż w innych okresach roku. Aby sprostać zwiększonemu ruchowi, Poczta potrzebuje dodatkowych pracowników. W tym roku operator planuje zatrudnić co najmniej 1200 dodatkowych kierowców, pracowników sortowni i kurierów. 

W ubiegłym roku w okresie listopada i grudnia liczba paczek obsługiwanych stale rosła, a w rekordowym tygodniu grudnia klienci Poczty nadali o ponad 75 proc. więcej przesyłek, niż średnio tygodniowo w innych okresach roku. W tym sezonie może być podobnie, a w grudniu pocztowcy spodziewają się dni, kiedy liczba paczek może przekroczyć nawet milion!

Aby obsłużyć ten ruch, operator uruchomił kampanię rekrutacyjną, w ramach której poszukuje pracowników sezonowych wśród osób, które chciałyby zarobić dodatkowe pieniądze. Poczta szuka przede wszystkim osób zainteresowanych współpracą na umowy zlecenia do pracy w sortowniach, doręczaniu przesyłek oraz kierowców z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów o ładowności do 3,5 t oraz pow. 3,5 t.

Szczególnie poszukiwane są osoby, które chcą dorobić m.in. w sortowniach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Jeśli chodzi o kierowców dysponujących wolnym czasem, to dodatkową pracę można znaleźć przede wszystkim w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Olsztynie, Ostródzie, Białymstoku, Łomży, Ełku, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Z kolei na terenie całego kraju pracę mogą dostać osoby, które będą zajmowały się doręczaniem przesyłek. 

– Poczta Polska dąży do usprawnienia obsługi zakupów robionych w ostatnich miesiącach roku. Spodziewamy się, że w ramach tegorocznego szczytu przedświątecznego doręczymy rekordową liczbę przesyłek. Wynika to z faktu, że coraz więcej Polaków robi zakupy świąteczne w e-sklepach. Aby wszystkie prezenty trafiły na czas, Poczta Polska podejmuje szereg działań, w tym przeprowadzamy sezonową rekrutację osób, którzy pomogą nam w obsłudze przesyłek – mówi Marek Makuch, dyrektor Pionu Kapitału Ludzkiego w Poczcie Polskiej.

Jednocześnie narodowy operator pocztowy musi przeprowadzić racjonalizację zatrudnienia, ponieważ koszty pracy stanowią lwią część kosztów operacyjnych spółki. Poczta zamierza niebawem uruchomić program dobrowolnych odejść, skierowany do pracowników administracji i osób, które mają dodatkowe źródło dochodów. Chodzi głównie o pracowników, którzy pobierają już świadczenia emerytalne.

Według danych za 2019 rok wypłaty dla pracowników zajmowały najwyższą pozycję na liście kosztów Poczty Polskiej. Były o 4,6 proc. wyższe niż w 2018 roku i wyniosły 4,7 mld zł. Warto jednak zaznaczyć, że program nie obejmie listonoszy, którzy stanowią najliczniejszą grupę pracowników – zajmują 25 tys. etatów z 78 tys. osób zatrudnionych w firmie.

W uzasadnieniu planowanego programu Poczta Polska napisała, że „dotkliwie odczuwa skutki trwającej od kilku miesięcy epidemii koronawirusa”. Zaznaczono także, że środki, które firma otrzymała w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej 4.0, nie zrekompensowały w całości poniesionych strat.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także