16.04.2020/08:45

Podatek cukrowy: Sejm zajmie się dziś wnioskiem Senatu o odrzucenie ustawy

W czwartek Sejm zajmie się ustawą o podatku od cukru. Wszystko wskazuje na to, że danina wejdzie w życie w zaplanowanym terminie, czyli od 1 lipca. Jak zauważa dzisiejszy „Puls Biznesu”, opłata nie będzie dotyczyć jogurtów i innych napojów mlecznych.

Posłowie w czwartek będą zajmować się ustawą wprowadzającą podatek od cukru i tzw. małpek. Niektóre produkty np. napoje jogurtowe, kefiry, maślanki zostały z opłaty zwolnione jeszcze przed wysłaniem ustawy do Senatu (dwa miesiące temu).

- Poprawkę zgłosiłam mając na uwadze stanowisko Instytutu Żywienia i Żywności wskazujące, że w produktach mlecznych korzyści zdrowotne z wapnia przeważają nad kaloriami. Opłacie nie będzie podlegało mleko i przetwory mleczne oraz mleczne przetwory fermentowane jak jogurty, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko. Produkty te są ważnym elementem codziennej diety - tłumaczy posłanka PiS Barbara Dziuk.

Chociaż miesiąc temu Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy o podatku cukrowym, to sejmowa większość niemal na pewno sprawi, że podatek cukrowy zostanie wprowadzony. 

Rząd liczy na pieniądze z podatku, który ma dać budżetowi 3,2 mld zł rocznie. Po usunięciu z projektu jogurtów i napojów mlecznych, wpływy zmaleją o blisko 700 mln zł.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Amgry 16.04.2020

    Powinni całkiem zrezygnować z podatku od cukru. Dlaczego część branż jest traktowana ulgowo? Gdzie tu uczciwa konkurencja?

  • KKND 16.04.2020

    a to niby dlaczego? taki jogurt smakowy ma niekiedy dodane więcej cukru niż coca!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.