19.07.2016/15:17

Podatek handlowy bez poprawek po posiedzeniu senackiej komisji

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała we wtorek Senatowi przyjęcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej bez poprawek. Podczas posiedzenia przedstawiono szereg uwag do ustawy, w tym siedem uwag szczegółowych pochodzących od Biura Legislacyjnego Senatu, jednak ostatecznie senatorowie zdecydowali się nie rekomendować wprowadzenia ani jednej poprawki.

Warto podkreślić, że w trakcie wtorkowego posiedzenia żaden z senatorów ani innych uczestników dyskusji nawet nie wspomniał o poprawce forsowanej przez część środowiska handlowego i popieranej przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Chodzi o poprawkę autorstwa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wprowadzającą do ustawy definicję "grupy handlowej" oraz specjalny wzór, według którego byłaby wyliczana kwota podatku obciążająca podmioty wchodzące w skład owej grupy. ZPP chce, by grupę handlową stanowiły wszystkie sklepy działające pod wspólną marką. Drugi warunek to posiadanie przez jedną ze spółek co najmniej 20 proc. głosów w innej spółce (bezpośrednio lub pośrednio). Do zakwalifikowania podmiotów jako grupy kapitałowej potrzebne jest, zgodnie z propozycją ZPP, spełnienie obu tych kryteriów równocześnie.

Przypomnijmy, jeszcze w minionym tygodniu Ministerstwo Finansów zapytane przez portal wiadomoscihandlowe.pl o to, czy popiera taką poprawkę, odpowiedziało przecząco. - Wbrew intencjom i zamiarom projektodawcy zaproponowana poprawka nie zapewni uszczelnienia podatku - oceniło wtedy dla nas ministerstwo propozycję popieraną przez niektórych posłów oraz część środowiska handlowego. Jednak na poniedziałkowej konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha stwierdził już, iż "nie jest wykluczone, że do podatników podatku handlowego zostaną dodane grupy kapitałowe". Na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji żaden z przedstawicieli resortu - a byli nimi wiceminister Wiesław Janczyk oraz Justyna Przekopiak, dyrektor Departamentu Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier - nie podniósł tematu takowej poprawki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.