22.07.2016/18:24

Podatek handlowy bez poprawek w Senacie

Senat podjął w czwartek uchwałę zawierającą wniosek o przyjęcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej bez zmian. Za głosowało 56 senatorów, przeciw było 22, a wstrzymały się od głosu dwie osoby. Teraz ustawa, której przepisy obowiązywać mają od 1 września br., trafi do prezydenta i oczekiwać będzie na jego podpis. Ten wydaje się być tylko formalnością.

W trakcie czwartkowej dyskusji o podatku handlowym w Senacie, podobnie jak we wtorek podczas prac w ramach senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, padło kilka propozycji poprawek do ustawy. Dotyczyły one: wydłużenia vacatio legis do 1 stycznia 2017 r., wprowadzenia podatku w o liniowej stawce 0,1 proc. dla wszystkich podmiotów na rynku, wyłączenia z płacenia podatku obiektów handlowych o powierzchni do 40 mkw. oraz niewliczania do podstawy opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Żadna z nich nie znalazła poparcia wśród większości senatorów.

Podczas wtorkowych prac w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych o zmianę (głównie doprecyzowanie) niektórych przepisów zabiegało Biuro Legislacyjne Senatu, jednak również ono nie zdołało wtedy przekonać do swojego zdania senatorów.

Wcześniej, podczas prac nad podatkiem handlowym w Sejmie, doszło do odrzucenia wszystkich poprawek zgłaszanych przez kluby opozycyjne. Podczas głosowań przepadły m.in. poprawki przesuwające termin wejścia w życie ustawy na 1 stycznia 2017 r. oraz dotyczące zwolnienia z podatku branży gastronomicznej (zdaniem MF, ta druga poprawka nie była potrzebna, gdyż gastronomia i tak zwolniona będzie z daniny).

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej przewiduje dwie stawki podatku: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie, oraz 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku wyniesie zatem 204 mln zł (trzeba jednak pamiętać o sezonowym charakterze niektórych gałęzi handlu). Jako przedmiot opodatkowania wskazany został w ustawie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli ze sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów. Podatek wyliczany będzie oddzielnie dla każdego numeru NIP i odprowadzany do 25 dnia każdego następującego miesiąca.

Celami ustawy jest - zdaniem rządzących - "przyczynienie się do poprawy konkurencyjności w sektorze handlu detalicznego", jak również zwiększenie dochodów budżetu państwa w celu realizacji programów socjalnych, na czele z programem "Rodzina 500+". Ministerstwo Finansów prognozuje, że wpływy netto z podatku handlowego w skali całego roku wyniosą ok. 1,5 mld zł. Jednak w roku bieżącym uda się pozyskać jedynie ok. 400 mln zł, mimo iż w ustawie budżetowej zapisano, iż z tytułu podatku handlowego uda się pozyskać do budżetu państwa 2 mld zł.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Leon 25.07.2016

    To jeszcze nie koniec kolejnego żałosnego populistycznego eksperymentu na Polsce w wydaniu oszołomów z PISu. A marionetka Duda pewnie będzie trochę udawał, że się zastanawia ale szybko podpisze bo Kaczyński mu to nakaże, zresztą on się sam autocenzuruje

  • Zozozozorro 25.07.2016

    wreszcie koniec tej sagi, no chyba że prezydent nie podpisze, ale raczej podpisze

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.