21.10.2019/10:06

Podatek handlowy. Konfederacja Lewiatan apeluje o szybką nowelizację ustawy

Zapadła decyzja o odłożeniu podatku handlowego o kolejny rok. Formalnie przepis wstrzymujący jego pobór obowiązuje tylko do końca tego roku. Konfederacja Lewiatan apeluje, jeśli decyzja rzeczywiście zapadła, aby jak najszybciej znowelizować ustawę i odroczyć pobór podatku do czasu rozstrzygnięcia sporu przez TSUE.

– Gdybyśmy wprowadzili podatek od 2020 roku to po ewentualnym niekorzystnym dla Polski rozstrzygnięciu unijnego sądu, Polska zmuszona byłaby do zwrotu pobranych kwot podatku wraz z odsetkami. Jednocześnie samo jego płacenie wiązałoby się z koniecznością poniesienia przez przedsiębiorstwa kosztów związanych z należytym ewidencjonowaniem sprzedaży dla potrzeb nowego podatku, jego obliczaniem i wpłacaniem do urzędu skarbowego. Firmy handlowe nie są i do 1 stycznia 2020 roku nie będą w stanie wdrożyć procedur niezbędnych do prawidłowego wypełnienia nowego obowiązku – mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Przypomnijmy, że ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września 2016 roku. Podatek jest progresywny, podstawę opodatkowania stanowi nadwyżka przychodów ponad kwotę 17 mln zł, stawka podatku wynosi 0,8% przychodu mieszczącego się w przedziale od 17 do 170 zł mln zł oraz 1,4 proc. w odniesieniu do przychodu przekraczającego 170 mln zł.

Komisja Europejska uznała w 2016 roku podatek za niedozwoloną pomoc publiczną, ze względu na jego dyskryminacyjny charakter i nakazała Polsce zawieszenie jego poboru. Polska wstrzymała jego pobór do końca 2019 roku, ale jednocześnie złożyła skargę na decyzję Komisji do Sądu UE.

16 maja br. SUE wydał rozstrzygnięcie, zgodnie z którym podatek ten nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej. Orzeczenie SUE zostało zaskarżone przez Komisję Europejską. Rozstrzygnięcie w drugiej instancji spodziewane jest w połowie 2020 roku. Pomimo, że spór o podatek handlowy pomiędzy Polską a Komisją Europejską nie został prawomocnie rozstrzygnięty, przepisy ustawy z 6 lipca 2016 roku będą mieć zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych już od 1 stycznia 2020 roku.

Stąd – w ocenie Konfederacji Lewiatan – pilna konieczność nowelizacji ustawy i i wstrzymania poboru podatku do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu przez TSUE. Podobne nowelizacje, odraczające pobór podatku kolejny o rok, uchwalane były przez polski parlament w ostatnich latach na jesieni.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.