04.02.2016/15:52

Podatek handlowy może spowodować katastrofę gospodarki!

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej zawiera liczne błędy, jest nieprecyzyny i może skutkować katastrofą polskiej gospodarki - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Małgorzata Zuzaniuk, prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich "Razem".

- Jestem bardzo rozgoryczona tym, że ustawa jest przygotowywana w takim zaciszu, pod zasłoną innej ustawy, bardzo nośnej medianie ustawy socjalnej. Flesze jupiterów zwrócone są zupełnie gdzie indziej, natomiast tutaj dzieje się tragedia - powiedziała w rozmowie z naszym portalem szefowa stowarzyszenia reprezentującego małych i średnich przedsiębiorców z terenu województwa lubelskiego.

Zuzaniuk przyznaje, że jej organizacja nie zamierza dyskutować z rządowym planem "500+" - skoro bowiem społeczeństwo poparło realizację tego pomysłu, to należy to uszanować. Prezes stowarzyszenia tłumaczy także, że jest "zniesmaczona niewielkim zainteresowaniem mediów podatkiem handlowym". - Nie interesowała się tym do tej pory ani prasa, ani telewizja. Społeczeństwo było wprowadzane w błąd. W mediach podawano tylko komunikaty. Brakowało pełnego zrozumienia sytuacji, odczucia społeczne nie budziły żadnych wątpliwości - oznajmiła Zuzaniuk.

W czwartek podczas konferencji prasowej Polskiej Izby Handlu prezes stowarzyszenia Razem zwróciła uwagę na liczne, ogromne niespójności w zaprojektowanym na stronach rządowych projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem Zuzaniuk, projekt ustawy dyskryminuje niektóre podmioty rynkowe.

- Nie chodzi o to, że część podmiotów działających na rynku została wyłączona z tego podatku. Zwracam uwagę, że projekt ustawy jest dyskryminujący dla tych małych podmiotów, które zostały objęte podatkiem. Uważamy, że wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są porównywalne na rynku, działają w jednakowy sposób, powinny być z tego podatku jednakowo wyłączone - oznajmiła.

Doprecyzowała, że chodzi o to, że podatek w najnowszej wersji projektu ustawy nie dotyczy już spółdzielni (zmiana względem pierwszego projektu), natomiast w dalszym ciągu dotyczy tzw. miękkiej franczyzy. - Uważamy, że jest to bardzo dyskryminujące i będziemy apelowali do rządzących, aby uchronili od skutków podatkowych wszystkie najmniejsze przedsiębiorstwa - zapowiedziała Zuzaniuk. Jej zdaniem franczyza miękka powinna być rozliczana w sposób indywidualny, po NIP-ie.

Prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich "Razem" zwróciła także uwagę na inny element dyskryminacji niektorych podmiotów względem innych, jaki znalazł się w najnowszym projekcie ustawy. Odnosi się on do sprzedaży leków w sklepach i w aptekach.

- O ile dobrze rozumiemy projekt ustawy, (...) to zakłada on, że lek przeciwbólowy dostępny w sklepie spożywczym będzie objęty podatkiem, natomiast ten sam lek sprzedawany w aptece podatkiem objęty nie będzie - argumentowała Zuzaniuk.

Doradcy podatkowi współpracujący ze stowarzyszeniem Razem uważają ponadto, iż całkiem realne wydaje się prawdopodobieństwo, iż "największe dyskonty i hipermarkety" zmieszczą się w definicji franczyzy sformułowanej w projekcie ustawy.

- W ich przypadku franczyzodawca, spółka-matka, mieści się poza granicami naszego kraju. Czy polski rząd będzie w stanie ściągnąc podatek od takiego franczyzodawcy? - zastanawiała się Zuzaniuk. Prawnicy współpracujący z jej stowarzyszeniem są zdania, iż materia ta jest nieuregulowana przepisami prawa podatkowego w Polsce, co rodzi obawy związane ze ściągalnością nowej daniny.

Prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich "Razem" wyraziła także w ubolewanie nad tym, jak przebiegają konsultacje ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zaznaczyła, że stanowiska zgłaszane przez różne strony podczas pracy nad kształtem projektu ustawy w ramach Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego nie zostały upublicznione na stronach rządowych, a ponadto spotkały się z brakiem odezwy ze strony rządzących.

- Uważamy, że proces konsultacji jest prowadzony w sposób bardzo niewłaściwy. Tych konsultacji tak de facto nie ma. Zgłaszamy nasze problemy do rządzących, natomiast oni w ogóle się do nich nie odnoszą - oświadczyła Zuzaniuk.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.