26.09.2016/16:30

Podatek handlowy nie będzie pobierany, ale deklaracje wciąż trzeba będzie wypełniać?

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozporządzeniem zawieszającym pobór podatku od sprzedaży detalicznej. W ten sposób resort chce wypełnić "nakaz zawieszenia" podatku handlowego płynący od Komisji Europejskiej. Część prawników sugeruje jednak, że lepiej nakaz ten byłoby wypełnić w drodze nowelizacji ustawy.

Jak informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita", zaniechanie poboru podatku handlowego poprzez rozporządzenie nie rozwiąże problemu deklaracji. Firmy z branży handlowej, które przekroczą w skali miesiąca 17 mln zł przychodu ze sprzedaży detalicznej, w dalszym ciągu będą musiały je wypełniać.

Oprócz tego Unia Europejska może uznać rozporządzenie zawieszające pobór podatku za... pomoc publiczną. Polski rząd musiałby notyfikować takie rozporządzenie w UE, a gdyby tego nie zrobił, naraziłby się na sankcje ze strony UE - mówi "Rzepie" Krzysztof Musiał, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Część prawników jest jednak odrębnego zdania. Dariusz Malinowski, partner w KPMG przypomina, że zaniechanie poboru podatku handlowego ma być reakcją właśnie na zarzut udzielenia przez Polskę pomocy publicznej. Zatem trudno spodziewać się, że próba wypełnienia zaleceń Komisji Europejskiej zostanie oceniona identycznie.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Polecamy także:
Branża czeka na rozporządzenie wstrzymujące pobór podatku handlowego

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Beata 27.09.2016

    Totalna głupota PISu - zamiast myśleć jak zwiększać wzrost gospodarzy i zapewnić spokój społeczny to koncentrują się na kontrolowaniu, straszeniu, karaniu , szczuciu jednych na drugich i na podnoszeniu podatków.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.