07.12.2019/12:01

Podatek handlowy. Projekt nowelizacji ustawy skierowany do pierwszego czytania w Sejmie

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej wpłynął do Sejmu 28 listopada i otrzymał numer druku (40). 3 grudnia projekt skierowany został do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Projekt dotyczy zawieszenia funkcjonowania ustawy na okres dodatkowych 6 miesięcy. To oznacza, że podatek handlowy - którego pobór wciąż wstrzymywany jest od jesieni 2016 r. w związku z konfliktem Polski z Komisją Europejską o zgodność regulacji z prawem unijnym - miałby obowiązywać nie od 1 stycznia 2020 r. lecz od 1 lipca.

Najbliższe, drugie posiedzenie Sejmu IX kadencji zaplanowane jest na 12, 19 i 20 grudnia. Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku handlowym znalazło się już w porządku obrad 12 grudnia.

Projekt zmian w ustawie składa się zaledwie z dwóch artykułów. Pierwszy z nich stanowi, iż przepisy ustawy stosowane będą do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od dnia 1 lipca 2020 r. Drugi artykuł dotyczy vacatio legis - nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Nie wiadomo jednak, czy uda się zakończyć proces legislacyjny przed tym terminem.

Rząd Mateusza Morawieckiego spodziewa się, że w związku z kolejnym już przesunięciem poboru podatku od sprzedaży detalicznej, dochody sektora finansów publicznych w 2020 r. będą o 644,2 mln zł niższe od wcześniej zakładanych (czyli uwzględniających obowiązywanie podatku przez cały rok). Wpływy do budżetu państwa z podatku będą niższe od zakładanych o 795,3 mln zł; jednocześnie jednak o 116,6 mln zł wzrosną wpływy z budżetu państwa do CIT. Samorządy zyskają z CIT 34,5 mln zł.

Ustawa o podatku handlowym teoretycznie obowiązuje od 1 września 2016 r. Dotychczas nie wygenerowała jednak żadnych wpływów, gdyż szybko została zablokowana przez Komisję Europejską. Rząd pierwotnie zakładał, że podatek przynosić będzie budżetowi ok. 1,6 mld zł rocznie.

Ustawa przewiduje dwie stawki podatkowe: 0,8 proc. od nadwyżki ponad 17 mln zł przychodu miesięcznie, oraz 1,4 proc. od nadwyżki ponad 170 mln zł miesięcznie. Przedsiębiorstwa, w których sprzedaż detaliczna wyniesie mniej niż 17 mln zł w miesiącu, nie zapłacą podatku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.