24.11.2016/15:13

Podatek liniowy od handlu to zwolnienia i zamykanie sklepów przez polskie sieci handlowe

Przedstawiciele krajowych sieci handlowych wystosowali list otwarty do premier Beaty Szydło, a także wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawickiego, w którym wyrażają zaniepokojenie przygotowywaną przez rząd nową koncepcją podatku od handlu detalicznego w wersji liniowej.

„Jako Przedstawiciele Zespołu Roboczego reprezentującego polskie placówki handlowe zrzeszone min. w SPOŁEM, Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, Forum Polskiego Handlu, Sieci Handlowej PALEO , Sieci MerCo, Sieci Sklepów TOPAZ, Polskiej Grupy Supermarketów ,Sieci Sklepów LEWIATAN, Polskiej Grupy Zakupowej KUPIEC, Sieci Sklepów Media EXPERT, Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców RAZEM, Sieci sklepów CARLOS, oraz sklepów zrzeszonych w Polskiej Izbie Handlu, Stowarzyszeniu 3 PL, Polskiej Grupy Drogeryjnej- działającego przy Parlamentarnym Zespole ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego  z najwyższym niepokojem odebraliśmy informację o przygotowywanej nowej koncepcji podatku od handlu detalicznego w wersji liniowej.” – napisali w liście przedstawiciele polskiego handlu.

Jak wynika z listu byli oni przekonani, że Rząd RP będzie bronił uchwalonej - po wielu konsultacjach ze środowiskiem handlowym - przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z lipca tego roku, która została zakwestionowana w Brukseli. „Czuliśmy się też pewni, że  uchwalona ustawa o jej zawieszeniu do 1 stycznia 2018 r,  jest kontynuacją polityki Parlamentu i Rządu. Polityki, która miała wyrównywać szanse konkurencyjne dla polskiego handlu oraz ułatwiać tworzenie i zachowanie ciągłości małych i średnich przedsiębiorstw handlowych.”

„Obecna informacja o pracach nad nową wersją wzbudza niepokój oraz nadwyręża zaufanie do dotychczasowych obietnic. To ponowne zaskakiwanie nas nowymi koncepcjami powoduje niepewność prowadzenia działalności gospodarczej. Firmy handlowe mają obawy czy dalej będą w stanie egzystować nie mówiąc o jakimkolwiek rozwoju. Nowe propozycje są korzystne dla gigantów - głównie sieci dyskontowych, które cechuje wielokrotnie wyższa rentowność w stosunku do polskich firm handlowych.” – podkreślają przedstawiciele sektora handlu.

Ich zdaniem „podatek liniowy wprowadza tylnymi drzwiami obciążenia nie do udźwignięcia dla małych firm handlowych, podczas gdy są one w pełni akceptowalne i prawie nieszkodliwe dla sieci dyskontów. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie podatku przedstawionego na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego w dniu 3 listopada br. zmusi nas do daleko idących restrukturyzacji firm, związanych ze zwolnieniami pracowników oraz zamykaniem naszych placówek handlowych.
Jesteśmy jako przedsiębiorcy odpowiedzialni za setki tysięcy miejsc pracy i uważamy, że nasz głos powinien zostać wysłuchany.” – argumentują w liście.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Stop kłamstwom PISu 25.11.2016

  @Globus - podaj, które z tych sklepów są własnością obcokrajowców. Mam podejrzenia, że jesteś płatnym propagandzistą, który się nie zna na temacie i te sklepy zwyczajowo, zgodnie z wytycznymi z biura propagandy PISu nazywa zagranicznymi. To nie jest POHiD gdzie rzeczywiście są zagraniczne sklepy.

 • PIS to ściema i pusta populistyczna propaganda 25.11.2016

  Tak samo sporym nadużyciem jest nazwa "Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego ". Ja bym ten zespół nazwał w sposób na jaki zasługują "Pisowska hucpa ds rujnowania gospodarki i utrudniania życia przedsiębiorcom"

 • Globus 25.11.2016

  Ok. Tylko sporym nadużyciem jest nazywanie tych sklepów polskimi. Ich wlascielami są obcokrajowcy

 • Katarzyna 24.11.2016

  Kolejny poroniony pomysł PiS. Dajcie wreszcie spokój handlowcom i weźcie się np. za walkę z głodem wśród małych dzieci.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.