28.07.2020/09:23

Podatek od cukru może obniżyć jego spożycie, ale nie musi. Dowody nie są jednoznaczne

Wraca pomysł wprowadzenia tzw. podatku od cukru. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że dowody na jego prozdrowotne działanie nie są jednoznaczne.

Wprowadzenie nowego podatku wraz z początkiem przyszłego roku przewiduje ustawa antycovidowa, czyli akt prawny będący zbiorem różnych regulacji powstałych w związku z pandemią koronawirusa. Problem polega jednak na tym, że zapis o nowej daninie nowelizuje ustawę, której jeszcze nie przyjął Sejm – przypomina „DGP”.

Jednak mimo niejasności i prawnego bałaganu gazeta przytacza dowody na to, że podatek rzeczywiście działa i obniża liczbę kilogramów cukru spożywanych rocznie w przeliczeniu na jednego obywatela. Tak stało się np. w Norwegii, gdzie podatek obowiązuje już od 1922 r. Jednak sam podatek nie wystarczył. Po wojnie, aż do lat 90. konsumpcja cukru wyraźnie wzrastała. Dopiero działania edukacyjne pomogły rozprawić się z nadmiernym spożyciem słodyczy.

Ważna jest także wysokość podatku, aby jego działanie było skuteczne. W Meksyku wprowadzenie dodatkowej opłaty poskutkowało zwiększeniem sprzedaży butelkowanej wody oraz zmniejszeniem konsumpcji cukru, głównie przez osoby z najbiedniejsze. Z kolei w stanach Ohio i Maine w USA opłata okazała się za niska i nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Jak przypomina „DGP”, łącznie podatek obowiązuje w ok. 40 państwach i terytoriach, czasem bardzo odległych, jak Kiribati. Przyjmuje różną formę. Czasem podstawą do jego naliczania jest zawartość cukru, czasem cena produktu, a czasem – jak w Indiach – ma postać podwyższonego VAT na wybrane produkty.

Więcej na ten temat w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Tamtadziewczyna 28.07.2020

    To chyba nie jest najlepszy czas na ucchwalanie nowego podatku? Spadek obrodtów, epidemia, częściowo nieczynne restauracje?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także