17.12.2019/09:30

Podatek od cukru to nie wszystko. GIS chce oznaczeń na opakowaniach i plakatów edukacyjnych

Podatek od cukru wejdzie w życie nie wcześniej niż na przełomie 2021 i 2022 roku, ale już w styczniu jedna z branż spożywczych zaprezentuje swój plan działania do 2022 r. – dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna. Oprócz tego na opakowaniach żywności pojawią się rysunki piramidy żywieniowej, a w punktach zbiorowego żywienia – modelowego talerza.

– Proces ustawodawczy zajmie około roku. Wcześniej trzeba przygotować projekt zmian. Na razie znamy tylko ich kierunek – tłumaczy Jarosław Pinkas, szef GIS, w rozmowie z DGP. NFZ wylicza, że nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły. Za sześć lat odsetek otyłych osób wzrośnie do 30 proc.

Plakaty z wzorcowym talerzem mają unaocznić konsumentom, co wybrać spośród produktów, aby posiłek był syty, ale i zdrowy. Szef GIS ma także zamiar edukować firmy cateringowe, które dostarczają posiłki do szkół.

Zdaniem Polskiej Federacji Producentów Żywności wprowadzenie piramidy żywieniowej na opakowaniach żywności będzie trudne. – Piramida, aby odniosła skutek, powinna być czytelna. Tymczasem na opakowaniach po prostu już nie ma miejsca na kolejne duże oznakowanie. Natomiast powiększenie opakowań generowałoby dodatkowe koszty i zwiększoną ilość odpadów, co jest wbrew obecnej polityce środowiskowej – zauważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny PFPŻ w rozmowie z DGP .

Producenci żywności wolą nie czekać na kolejne prozdrowotne inicjatywy narzucane urzędowo, ale sami starają się ulepszać receptury swoich produktów. Według informacji DGP w styczniu jedna z branż spożywczych zaprezentuje swój plan działania do 2022 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • igi 20.12.2019

    Francja, Niemcy i jeszcze kilka innych państw europejskich ma już taki skuteczny system, który nazywa się Nutri Score, ma dobre podstawy naukowe, jest prosty i powoduje zmianę nawyków zakupowych na zdrowsze. Zamiast umieszczać na opakowaniach jakąś piramidę, można by zastosować gotowe rozwiązanie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.