07.03.2020/14:01

Podczas kwarantanny pracodawcy poniosą koszty. Szef Multico ostrzega przed konsekwencjami

Zbigniew Jakubas, prezes Grupy Kapitałowej Multico i jeden z najbogatszych Polaków ostrzega, że ewentualny wybuch epidemii choroby wywołanej koronawirusem w Polsce i zastosowanie przepisów rządowej ustawy przewidującej sposoby jej zwalczania może doprowadzić wiele firm do bankructwa.

Konfederacja Lewiatan zaproponowała zmianę jednego z przepisów – podaje businessinsider.com.pl. Organizacja złożyła w Senacie propozycję przeniesienia tego kosztu na ZUS. Chodzi o zapis, który mówi, że w walce z koronawirusem pracodawcy będą ponosić koszty wynagrodzenia pracowników objętych kwarantanną. Prezes Multico zaznacza, że może to grozić bankructwem firm.

Jednak większość parlamentarna i opozycja w tej sprawie są zgodne. „Według medialnych doniesień potwierdzonych nieoficjalnymi rozmowami, senatorowie są gotowi przyjąć ustawę w jej obecnym kształcie, a zgłoszone poprawki wnieść jako projekt nowelizacji. W efekcie rządowa ustawa szybciej stanie się obowiązującym prawem” – twierdzi businessinsider.com.pl.

Zgodnie z treścią kontrowersyjnego przepisu, osoby objęte kwarantanną będą traktowane w taki sam sposób jak osoby chore, co oznacza, że to pracodawcy sfinansują wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni nieobecności. Takie rozwiązanie nie budzi zastrzeżeń w przypadku zwykłych zwolnień lekarskich, ale jest groźne w przypadku epidemii. W ustawie przewidziano pracę zdalną, ale nie dotyczy ona wszystkich branż. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.