21.11.2018/16:17

Podwyżki cen energii uderzą w handel i wywołają falę upadłości placówek handlowych

Władze Polskiej Grupy Supermarketów są mocno zaniepokojone zapowiedzianymi przez firmy energetyczne podwyżkami cen energii w 2019 r. W związku z tym skierowały do rządu RP apel o powstrzymanie skokowych wzrostów cen. – Podwyżki cen energii będą miały negatywny wpływ na działalność wielu placówek handlowych i opłacalność biznesu wielu polskich przedsiębiorstw handlowych – wskazuje Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

Polska Grupa Supermarketów zdecydowanie krytykuje działania energetycznych firm, które starają się sprostać oczekiwaniom finansowym, przenosząc koszty tych zabiegów na końcowych użytkowników, w tym małych przedsiębiorców.

Jak podkreśla Michał Sadecki „rząd premiera Mateusza Morawieckiego winien wspierać setki tysięcy małych, rodzimych firm będących podstawą rozwoju polskiej gospodarki. Tymczasem brak reakcji rządu na działania firm energetycznych doprowadza rodzimy biznes na skraj bankructwa.

Władze Polskiej Grupy Supermarketów podkreślają, że „prognozowany wzrost cen energii dla użytkowników końcowych (w tym sklepów spożywczych) o 10-17 proc. w 2019 negatywnie wpłynie na opłacalność biznesu. - Nie rozumiemy, dlaczego rząd – opowiadający się za rozwojem polskiej przedsiębiorczości – pozwala firmom energetycznym na tak drastyczne podwyżki i zatwierdza wyższe taryfy. Uważamy, że proces ten winien być zaplanowany stopniowo a nie skokowo – argumentuje Michał Sadecki.

Polska Grupa Supermarketów szacuje, że przy podwyżce cen energii na poziomie 15 proc. znacząca część małych placówek handlowych może mieć problemy z opłacalnością biznesu. - Dzisiejsze marże w branży handlu spożywczego oscylują w granicach 2-3 proc. Ograniczenie handlu w niedziele już wpłynęło na spadek przychodów. Teraz podwyżki energii – istotnego składnika kosztów sklepów spożywczych, mogą doprowadzić wiele placówek do bankructwa – dodaje Michał Sadecki.

Władze detalisty są oburzone brakiem przygotowania firm energetycznych do gorszej koniunktury i obecnym, pospiesznym podwyższaniem cen w reakcji na rosnące ceny węgla i opłat emisyjnych CO2. I jak podkreślają polityka zmian taryfowych energii powinna być planowana długoterminowo, pozwalając wielu podmiotom gospodarczym na przygotowanie się do zmian cenowych.

Polska Grupa Supermarketów to obecnie jedna z największych krajowych sieci handlowych zarządzająca ponad 600 sklepami pod szyldami Top Market, Delica i Minuta8. Obroty grupy sięgają 3,5 mld zł.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • msp 07.12.2018

    U mnie podobnie jak u przedmówcy - wzrost ceny sprzedaży (z dystrybucją nie wiadomo) to ok 70% - dla placówki handlowej to dramat: zamrażarki, lodówki, prawie całodobowe oświetlenie, lady mięsne, komory chłodnicze... Kolejny cios dla MSP, a grupa Shwarz i JM coraz lepszą pozycję zajmą na rynku. Nic tylko pogratulować przeszłym i obecnym rządom za zaniedbania w tym zakresie...

  • gija888 22.11.2018

    Podwyżki prądu dla przedsiębiorców są rzędu 80-100%, to dla nas dramat. Od stycznia podwyżka najniższej krajowej, energii elektrycznej i pierwszy raz w marcu podatek od reklamówek. Tak jak w artykule rentowność jest na poziomie 1 - 2%. nie zrekompensuje to tak dużych obciążeń dla sklepikarzy. Jeśli rząd nas nie ochroni pozamykamy interesy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.