13.05.2016/17:26

Polacy kupują sklepy od Carrefoura! Ambitny projekt polskiego handlu

Francusko-polska grupa Gastt rusza z przytupem na podbój rynku handlowego we Francji - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Brzmi nierealnie? Grupa właśnie porozumiała się z Carrefourem odnośnie przejęcia 37 sklepów dyskontowych Dia zlokalizowanych we Francji. Zamierza zmienić ich szyldy na Okey (nowa marka na rynku), gruntownie przemodelować i szybko rozwijać, docelowo również w systemie franczyzowym.

Szansa dla Polaków

Jak udało się ustalić portalowi wiadomoscihandlowe.pl, sklepy Dia zostaną przejęte przez Gastta w dwóch turach: w maju właściciela zmieni 16 placówek, a w kolejnych miesiącach do nowych rąk trafi pozostałych 21 sklepów. Przejmowane placówki posiadają powierzchnię od 600 do 1200 mkw. i dotychczas działały jako dyskonty. Gastt zamierza przekształcić je w supermarkety convenience, z bogatą ofertą produktów świeżych oraz "wewnętrznymi miasteczkami" funkcjonującymi jak firmowe sklepy w sklepie.

Rozwój sieci Okey we Francji będzie dużą szansą dla polskich producentów żywności. - Chcemy, aby minimum 30 proc. żywności sprzedawanej w sklepach Okey pochodziło z Polski - deklaruje w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Waldemar Nowakowski, zaangażowany bezpośrednio w projekt poprzez spółki Nomax Holding i MaxTrade, których jest współwłaścicielem. Nomax i MaxTrade odpowiedzialne będą za dostarczanie towarów z Polski do sklepów Okey, są także współwłaścicielem praw do marki Okey.

Jak udało się ustalić portalowi wiadomoscihandlowe.pl, prezesem Grupy Gastt jest Adam Kuźmicz, znany promotor polskiej żywności we Francji i francuskich win w Polsce. Kuźmicz wraz ze swoim wspólnikiem, Jackiem Szpakowskim, w ostatnich latach rozwijał we Francji spółkę Gastt Gastronomie-Tendance (dziś Neptun). Teraz, całkowicie od nowa, tworzony jest znacznie większy Gastt, powiązany ze "starym" tylko personalnie, poprzez osobę Kuźmicza. "Stary" Gastt, czyli Neptun, koncentruje się na dystrybucji polskich artykułów spożywczych we Francji oraz w Belgii. Neptun posiada własną halę hurtową na największej giełdzie żywności w Europie, zlokalizowanej w Rungis.

Potomek Syrenki

Warto podkreślić, że "stary" Gastt przetarł w ostatnich latach szlaki przed "nowym". Firma uruchomiła w Paryżu trzy sklepy Syrenka - placówki pod tym szyldem oferują ok. 2 tys. artykułów pochodzących z Polski. Kupić w Syrence można m.in. czekolady Wedla i Wawelu, majonez Winiary, soki Tymbark, napoje Zbyszko, serek Hochland, paprykarze Graala, flaki Międzychodu, czy kabanosy Sokołowa, a nawet... pieczywo chrupkie pod marką własną sieci Piotr i Paweł. Oprócz tego Syrenka oferuje własne wyroby garmażeryjne, takie jak krokiety, gołąbki, pierogi, sernik, czy jabłecznik.

Waldemar Nowakowski (fot. materiały prasowe)

Przejęcie sklepów Dia przez Gastta otwiera zupełnie nowy rozdział w historii polskiego handlu. Dotychczas to sieci handlowe z zagranicznym kapitałem przejmowały polskie podmioty i sukcesywnie zagarniały polski rynek dla siebie. Teraz, po raz pierwszy, mamy do czynienia z sytuacją odwrotną: to Polacy przejmują sklepy we Francji. To jedynie mały kroczek i wyjątek od reguły, a nie punkt zwrotny, ale zarazem ważne wydarzenie o wymiarze symbolicznym.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • popopo 16.05.2016

  pracownicy tych sklepów będą zarabiać tyle, co w Polsce?

 • byzig 16.05.2016

  Zobaczymy czy rzeczywiście będą sprzedawać polską żywność, czy tylko żywność wyprodukowaną w Polsce... To duża różnica.

 • Polka 14.05.2016

  Jesteśmy dumni , że nasi Polacy mogą rozwinąć skrzydła i pokazać swój talent handlowy.Życzymy z całego serca sukcesów i powinniśmy wspierać ich zapał , pomysły i inicjatywę.

 • znawca 14.05.2016

  Nie oszukujmy się, Carrefour wolał sprzedać te sklepy im, niż jakiemuś wielkiemu rywalowi typu Auchan czy Intermarche......

 • Bonnie 14.05.2016

  Ja słyszałam, że walne Carrefoura musi to jeszcze przyklepać. Ale rzeczywiście ma to być już tylko formalność i obie strony są dogadane.

 • Polak 13.05.2016

  cienko to widzę, ale życzę powodzenia

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.