12.04.2019/09:59

Polacy marnują żywność i masowo korzystają ze szkodliwych dla środowiska foliówek

Poziom recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych w Polsce wynosi zaledwie 26 proc., podczas gdy średnia w Unii Europejskiej jest aż o 14 proc. wyższa - wynika z raportu Plastics Europe. Tymczasem, zgodnie z unijną dyrektywą, do 2020 roku Polska ma obowiązek osiągnięcia 50-procentowego poziomu odzysku odpadów.

Jak pokazują wyniki badania Gumtree Polska, tylko połowa Polaków słyszała o pojęciu zero waste , a wśród tych, którzy się z nim zetknęli, tylko 29 proc. wprowadza zasady ZW w życie. Zero waste, czyli „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to filozofia, zgodnie z którą człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Wprowadzenie jej zasad do codziennego życia deklarują głównie osoby zamieszkujące miasta powyżej 500 tys. mieszkańców (38 proc.), rzadziej wsie (27 proc.). Częściej Polacy spotkali się z tym pojęciem w kontekście ekologii (65 proc.), niż jako trendu czy oszczędności pieniędzy (17 proc.). Największą korzyścią wynikającą z zero waste, podawaną przez ankietowanych, jest redukcja ilości odpadów (52 proc.). Na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i skażenia środowiska wskazuje 17 proc. respondentów, a na ochronę przed niedoborem zasobów – 12 proc.

- Jak pokazują wyniki naszego badania, wiedza Polaków na temat ekologii wciąż jest stosunkowo niewielka. Pod względem poziomu odzysku tworzyw sztucznych Polska na tle europejskich krajów - skandynawskich oraz zachodnich, wypada blado. Mamy duży potencjał i jesteśmy gotowi do aktywności na rzecz środowiska, jednak powinniśmy zwracać większą uwagę na odpowiedzialność, jaka w tej kwestii spoczywa na naszych barkach – mówi Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Negatywne oddziaływanie toreb foliowych na środowisko to problem całej Europy. Są jednak kraje, których mieszkańcy potrafią ograniczyć korzystanie z takich torebek do minimum. Mowa o Duńczykach, którzy statystycznie używają tylko czterech foliówek w ciągu roku na osobę, podczas gdy Polacy aż 450 sztuk. Tego typu torby na zakupy coraz częściej zastępowane są przez te wykonane z materiału. W opinii 80 proc. respondentów, bawełniane torebki są bardziej ekologiczne niż jednorazowe reklamówki. Średnio co trzeci badany zauważa, że cechują się one większą trwałością, jednak tylko co dziesiąty przyznaje, że takie działanie pozwala na redukcję zużywanego plastiku. Jak wyglądają deklaracje Polaków w kwestii korzystania z plastikowych słomek do napojów? Aż 64 proc. badanych twierdzi, że ich nie używa. Wśród nich najwięcej jest osób w wieku powyżej 50 lat (73 proc.), podczas gdy w grupie wiekowej 18-29 jest ich już tylko 52 proc.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • DR 15.04.2019

  Od 1 kwietnia obowiązują w Polsce nowe zasady segregacji odpadów, ale w wielu miastach miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania nie dostarczyły do tej pory odpowiednich kontenerów, brak akcji edukacyjnej, markety nie mają punktów selekcji odpadów dla klientów (na Słowacji są). Należy wprowadzić zakaz sprzedaży reklamówek.

 • A 12.04.2019

  @znudzony klient
  z domu

 • znudzony klient 12.04.2019

  W sklepach nie mozna kupic: toreb bawelnianych, toreb papierowych, toreb skladanych z poliestru. Jak sa tylko foliowki przy kasie, to skad mam wziac inna torbe?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.