12.11.2020/12:44

Polacy najchętniej wybierają czerwone wina w cenie ok. 30 zł

Sprzedaż win czerwonych utrzymuje się stale na wysokim poziomie. Największą popularnością cieszą się czerwone wina wytrawne, które stanowią aktualnie 79 proc. całej sprzedaży w sieci Kondrat Wina Wybrane. Konsumenci najchętniej wybierają wina za ok. 30 zł. 

- Czerwone wina wytrawne zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym mają największy udział w naszej sprzedaży. W okresie wiosennego lockdownu zaobserwowaliśmy wzrost sprzedaży win do 30 złotych, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w kolejnych miesiącach nasza oferta win z niższej półki cenowej znacznie poszerzyła się. Nadal najchętniej wybieramy wina czerwone lekkie, o intensywnych i słodkich aromatach czerwonych oraz ciemnych owoców, gładkie i z wyczuwalną słodyczą. – komentuje Anna Sułek, Dyrektor Zarządzająca, Kondrat Wina Wybrane.

Najpopularniesze gatunki i szczepy

Według aktualnych raportów Kondrat Wina Wybrane udział sprzedaży win czerwonych i białych w ujęciu ilościowym jest taki sam i wynosi po 48 proc. Udział wartościowy sprzedaży  win czerwonych jest nieznacznie wyższy od udziału win białych i wynosi odpowiednio 51 proc. do około 46 proc. Wartość sprzedaży win czerwonych według raportów rok do roku wzrosła i wynosi 73 proc., a w ujęciu ilościowym jest to 71 proc. Klienci najchętniej wybierają wina czerwone, wytrawne. Wybór pada przede wszystkim na: primitivo, tempranillo, monastrell, syrah i malbec. Największy udział w sprzedaży ogółem mają wina lekkie (22 proc.) i o owocowym aromacie (51 proc.). Wina ciężkie, zdecydowanie częściej wybieramy w okresie jesienno– zimowym. Ich udział w sprzedaży ogółem aktualnie plasuje się na poziomie 16 proc., jednak w ujęciu rok do roku wartość tego segmentu wzrosła o 79%. Najchętniej wybieramy wina hiszpańskie, włoskie i francuskie.

Wina wytrawne zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym mają największy udział w sprzedaży (87 proc.). Ich sprzedaż rośnie na niekorzyść win półwytrawnych (6 proc.), półsłodkich (5 proc.) i słodkich (2 proc.). Stale rośnie udział win musujących w sprzedaży ogółem. Na tę chwilę jest to 7 proc.

Białe wina polskie lepsze niż czerwone

W przypadku win z polskich winnic chętniej wybieramy wina białe. Ich aktualny udział w sprzedaży win polskich ogółem wynosi 84 proc., tym samym notując wzrost o 6 proc. w stosunku do 2019r. Polskie wina czerwone zanotowały 4-proc. spadek udziału w sprzedaży w stosunku do 2019 i aktualnie ich sprzedaż utrzymuje się na poziomie 6 proc. ogółu sprzedaży win polskich. Mniejszym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym cieszą się również wina różowe. Ich wartość sprzedaży to  9 proc. i jest to spadek o 2 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

- Warunki klimatyczne w Polsce są bardziej przyjazne dla białych szczepów stąd ich większa różnorodność i lepszy smak. Najpopularniejsze są wina na bazie szczepu solaris, który jest powszechnie spotykany we wszystkich, polskich winnicach. Zazwyczaj są one lekkie i uniwersalne, o średnio intensywnych owocowych aromatach. Coraz większą popularnością cieszą się też szczepy johanniter i hibernal - komentuje Mikołaj Kondrat, Prezes Kondrat Wina Wybrane.

Wina do 30 zł wybieramy najchętniej

Mamy coraz większą wiedzę o winach, za którą idą sprecyzowane oczekiwania. Przy szerokiej ofercie na rynku i dużej rozpiętości cenowej konsumenci coraz częściej poszukują dobrych win w umiarkowanych cenach. Tegoroczny, wiosenny lockdown również znacząco wpłynął na nasze preferencje zakupowe. Zaczęliśmy częściej wybierać wina do 30 zł. Ich aktualny udział w sprzedaży ogółem to 67 proc. i jest to o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie, w 2019 r. Wina w cenie powyżej 50 zł aktualnie notują spadek udziału o 2 proc.

Winne trendy jesień-zima 2020/2021

- Wina czerwone są naturalnym wyborem na chłodniejsze miesiące. W tym czasie chętniej sięgamy po wina cięższe, o aromatach pochodzących z dojrzewania w dębowych beczkach tj. wanilia, kokos oraz czekolada. Smakują one wyśmienicie solo jak i z typowymi, jesiennymi potrawami jak grzyby, warzywne i mięsne sosy, gęsina oraz dziczyzna. Popularność zyskują też wina lodowe – słodkie, niezwykle bogate w smaku i wysokiej koncentracji. Wraz ze wzrostem popularności nurtów ekologicznego i wegańskiego coraz większą uwagę zwracamy na  pochodzenie wina i jego sposób produkcji. Te trendy będą coraz silniejsze i bardziej zauważalne. W okolicach Bożego Narodzenia i Sylwestra chętniej sięgamy po wina musujące. Z racji świąt, w okresie jesienno - zimowym znacząco wzrasta również zainteresowanie zestawami prezentowymi. - mówi Małgorzata Sułek, Warsztat Wina i sommelier, Kondrat Wina Wybrane.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Wf 13.11.2020

    30 PLN toż to są najtańsze wina w tych sklepach. Ta sieć to nisza niszy....Wiadomości handlowe litości !!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także