21.11.2020/10:15

Polacy nie rozumieją podatku cukrowego. Są przekonani, że opodatkowane zostały... słodycze

Aż 59 proc. Polaków błędnie sądzi, że tzw. podatkiem cukrowym, który wejdzie w życie od stycznia 2021 r., objęte zostały słodycze - wynika z badania Zymetrii cytowanego przez "Rzeczpospolitą".

Jednocześnie trafnie 75 proc. respondentów wskazało, że podatek dotyczyć będzie napojów gazowanych. 65 proc. badanych stwierdziło, że opodatkowane zostaną syropy; 57 proc., że soki; a 50 proc., że ciasta. Zaskakująco mało, bo 48 proc.. respondentów wskazało, że opłata cukrowa dotyczyć będzie napojów energetycznych.

Co ciekawe, tylko 46 proc. badanych zdaje sobie sprawę z tego, że nowy podatek obejmie także tzw. małpki alkoholowe. Spośród nabywców produktów z tej kategorii, świadomych zmian jest jedynie 61 proc. osób.

Co jeszcze wynika z badania Zymetrii? Otóż zaledwie 25 proc. Polaków wierzy, że nowy podatek pomoże w walce z otyłością czy alkoholizmem. Negatywnie opłatę, która lada moment zacznie obowiązywać, ocenia 60 proc. badanych.

Połowa respondentów uważa, że podatek poprawi sytuację budżetu, a koszt daniny poniosą i producenci, i konsumenci. Jednocześnie jedynie co piąty badany zadeklarował, że w związku z wejściem w życie podatku cukrowego ograniczy picie słodzonych napojów. Zarazem prawie połowa respondentów deklaruje, że zmieni zwyczaje związane z konsumpcją napojów.

źródło: "Rzeczpospolita"

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także