20.01.2017/10:28

Polacy polubili gęś i kaczkę

Branża drobiarska to nie tylko hodowcy kurczaków i indyków, ale również kaczek, gęsi, perliczek czy kur. Ostatnio Polacy zaczęli częściej sięgać właśnie po te mniej popularne gatunki drobiu – czytamy w Pulsie Biznesu.

Czołowym producentem gęsi w Europie nasz kraj jest od dawna. Teraz jednak o gęsinie słychać już nie tylko w okolicach św. Marcina, ale także w podczas świąt Bożego Narodzenia. Ten gatunek drobiu podaje się też w coraz większej liczbie restauracji. Krystyna Ziejewska z Marpolu – Spółdzielni Producentów Drobiu, zauważa na łamach Pulsu Biznesu, że udało się wypromować półgęsek, tłuszcz z gęsi, oraz inne przetwory, a w ich przypadku nie ma już o sezonowości.

W Pulsie Biznesu czytamy również, że producenci mówią o wzroście zainteresowania kaczkami w kraju i w eksporcie, głównie do Niemiec. To wpływa na wzrost produkcji. Dzięki większej skali mięso staniało, co dodatkowo nakręciło popyt.

Więcej w Pulsie Biznesu

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.