16.09.2019/13:15

Polacy ruszają na bożonarodzeniowe zakupy... już we wrześniu i październiku

Z najnowszego badania Mastercard wynika, że znaczna część Polaków kupuje prezenty bożonarodzeniowe z dużym wyprzedzeniem, gdyż daje to możliwość skorzystania z atrakcyjnych ofert i rozłożenia wydatków w czasie. Choć do świąt Bożego Narodzenia pozostały jeszcze ponad trzy miesiące, niektórzy już teraz kupują pierwsze świąteczne prezenty.

Polscy konsumenci nie czekają ze świątecznymi zakupami do ostatniej chwili. 6 proc. ankietowanych w badaniu Mastercard odpowiedziało, że pierwsze prezenty kupuje już we wrześniu, kolejnych 9 proc. zaś w październiku. Większy boom zakupowy można zaobserwować w listopadzie (35 proc.), kiedy to w kalendarzu widnieje tzw. Czarny Piątek (Black Friday) – dzień wyjątkowych okazji cenowych. Z kolei 11 proc. konsumentów robi zakupy na ostatnią chwilę – w weekend przed świętami lub w samą Wigilię.

Istnieją dwa zasadnicze powody, dla których ankietowani zaczynają się rozglądać za prezentami z dużym wyprzedzeniem. Pierwszym z nich jest możliwość rozłożenia dużych wydatków w czasie, zaś drugim szansa na znalezienie atrakcyjnych promocji (obydwie odpowiedzi po 60 proc. wskazań). Ponadto, według respondentów, kupując wcześniej można więcej zaoszczędzić (41 proc.), natomiast część ankietowanych obawia się wyprzedania wszystkich zapasów (40 proc.).

Co czwarty ankietowany w badaniu Mastercard (25 proc.) wskazał też, że upominki niematerialne, związane z pasją osoby obdarowywanej, lepiej jest kupować z wyprzedzeniem. Istotnie, prezenty-doświadczenia coraz bardziej zyskują na popularności, a respondenci najbardziej byliby skłonni kupić vouchery do SPA (37 proc.), bilety na wakacje (35 proc.), na koncerty (35 proc.), do kina (30 proc.), do teatru (20 proc.) czy na wydarzenia sportowe (16 proc.). Jak wiadomo, np. bilety samolotowe najlepiej rezerwować dużo wcześniej, ponieważ wtedy ceny są znacznie korzystniejsze.

Motywem, dla którego najczęściej sięgamy po tego typu niematerialne prezenty, jest możliwość zrobienia czegoś wspólnie z naszymi bliskimi (60 proc.), a połowa ankietowanych (50 proc.) uznała, że takie upominki są bardziej osobiste. Dla 38 proc. takie prezenty są wartościowe, ponieważ… mogą z nich skorzystać także sami obdarowujący.

W poszukiwaniu upominków nieoceniony okazuje się internet. Jak wynika z badania Mastercard, już 7 na 10 konsumentów kupuje w ten sposób prezenty świąteczne, a e-zakupy są bardziej popularne wśród kobiet (72 proc.) niż mężczyzn (68 proc.). Ponad połowa ankietowanych (51 proc.) preferuje realizować zakupy na laptopie w domu lub pracy, ale już co trzeci konsument (33 proc.) woli je robić na smartfonie lub tablecie. Zakupy online są elementem smart shoppingu, bowiem umożliwiają łatwe porównywanie cen produktów, wyszukiwanie okazji, a dodatkowo pozwalają oszczędzać czas i płacić w najbardziej wygodny dla siebie sposób.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.