19.02.2018/16:02

Polacy są otwarci na innowacyjne płatności. Rośnie zaufanie do biometrii [RAPORT]

Prawie 9 na 10 Polaków dokonało już płatności zbliżeniowej. 88 proc. korzystających z takich płatności sądzi, że w ciągu trzech lat będzie płacić za pomocą urządzeń mobilnych. Rośnie też zaufanie do identyfikacji za pomocą biometrii – za bezpieczną uważa ją 83 proc. badanych. To wyniki raportu Digital Payments Study 2017, przygotowanego na zlecenie Visa.

Polscy konsumenci są otwarci na nowoczesne płatności cyfrowe, w tym biometrię. Według badania, już 86 proc. z nich dokonało płatności zbliżeniowej (wzrost o 5 p.p. w ciągu 12 miesięcy). Niemal 90 proc. z tej grupy sądzi z kolei, że w ciągu trzech lat zapłaci smartfonem – ogromna większość czułaby się bezpiecznie, gdyby do autoryzacji takiej transakcji wykorzystano rozwiązania biometryczne.

Konsumenci, którzy płacą już zbliżeniowo, chętniej wykorzystują swoje urządzenia mobilne do korzystania z bankowego serwisu online (71 proc. wskazań) czy przesyłania pieniędzy swojej rodzinie i znajomym (46 proc.), niż osoby, które z takich płatności nie korzystają. Są oni też optymistycznie nastawieni do innowacyjnych metod płatności – 88 proc. z nich wierzy, że w ciągu następnych trzech lat będzie płacić za pomocą urządzeń mobilnych. Konsumenci płacący zbliżeniowo uważają również, że płatności mobilne są obecnie wygodniejsze (63 proc. wskazań) i bezpieczniejsze (47 proc.) niż jeszcze rok temu.

Wraz z rosnącą popularnością innowacyjnych rozwiązań płatniczych, rozwijają się również nowoczesne metody autentykacji – jedną z nich jest biometria, która już dzisiaj budzi duże zaufanie konsumentów. 83 proc. z nich uważa, że jest ona bezpieczną formą uwierzytelnienia (wzrost o 23 p.p. w stosunku do ubiegłorocznej edycji raportu). Wśród konsumentów, którzy płacą zbliżeniowo, odsetek ten jest nieco wyższy i wynosi 85 proc. Skanowanie odcisku palca oraz tęczówki oka zostały wskazane przez Polaków jako te metody autentykacji biometrycznej, z których skorzystaliby najchętniej podczas robienia zakupów. Skanowanie odcisku palca jest również postrzegane jako najbezpieczniejsze rozwiązanie – za takie uważa je 74 proc. badanych. 41 proc. pytanych Polaków deklaruje, że skorzystałoby z rozwiązań biometrycznych podczas zbliżeniowego płacenia w sklepie za towary lub usługi.

– Z wyników naszego badania płynie jasny wniosek, że płatności zbliżeniowe otworzyły Polaków na nowe, innowacyjne metody płacenia. Kolejnym etapem będzie upowszechnienie się płatności mobilnych, które już teraz bardzo dynamicznie zyskują uznanie konsumentów – mówi Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce. – W Visa nieustannie pracujemy nad tym, aby nowoczesne płatności cyfrowe zawsze i w dowolnym miejscu były szybkie, wygodne i bezpieczne – dodaje Adrian Kurowski.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Milennials 20.02.2018

    Tak, wszyscy chca placic trlefonem zeby byl szpan. I dzieci przychodzace po lizaka i emeryci o slabym wzroku. Jako niepelnosprawny tez chce placic telefonem, bo z badan wynika ze to takie trendy! A najlepiej to od razu wszczepiac chip pod skore i wtedy w sklepie wszyscy padna z wrazenia, jak bedziemy machac rekoma nad terminalem.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.